II wojna światowa

10.05.2018

Na Cmentarzu Łostowickim odsłonięty zostanie Pomnik Ponarski

Na gdańskim Cmentarzu Łostowickim odsłonięty zostanie w czwartek pomnik upamiętniający tysiące Polaków zamordowanych w latach 1941-44 przez Niemców w lesie w Ponarach pod Wilnem. Pomnik powstał staraniem Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

Monument to prosta, wykonana z granitu i ustawiona pionowo płyta. Wyryty na niej napis brzmi: „Pamięci tysięcy Polaków, młodzieży ze Związku Wolnych Polaków, inteligencji wileńskiej, żołnierzy ZWZ-AK, duchowieństwa, zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna”.

Pod dedykacją zamieszczono też informację mówiącą, że „wykonawcą egzekucji był Ochotniczy Oddział Specjalny +Strzelcy Ponarscy+ złożony z Litwinów w służbie Niemieckiej Policji Bezpieczeństwa”. „W hołdzie naszym bohaterom znanym i nieznanym, którzy oddali życie za wolność Ziemi Ojczystej. Gloria Victis. Stowarzyszenie Rodzina Ponarska” – napisano też na płycie.

Jak powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia, Maria Wieloch, pomnik powstał dzięki składkom członków i sympatyków organizacji. Po obu stronach pomnika posadzono dwie symboliczne brzozy. Monument stanął na terenie Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku około 60 m od ustawionego przed laty na terenie nekropolii pomnika Golgoty Wschodu.

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Ponarskiego zaplanowano na czwartek. „W trakcie uroczystości, w postument, na którym stanął pomnik, zostanie wmurowany akt erekcyjny wraz z urną zawierającą ziemię z Ponar” – powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch.

Prezes dodała też, że zbrodnia w Ponarach, mimo swojego rozmiaru, wciąż jest mało znana wśród Polaków. „Gdy zapytać o Katyń, niemal wszyscy powiedzą, że słyszeli o tej zbrodni, natomiast niewielu Polaków wie cokolwiek o ofiarach Ponar” – powiedziała PAP Wieloch dodając, że w Polsce jest tylko kilka pomników i 28 tablic (zainstalowanych najczęściej w kościołach) upamiętniających ofiary zbrodni ponarskiej.Podczas II wojny światowej, w latach 1941-44, las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi. Wśród nich około 60-70 tys. Żydów, kilka tysięcy Polaków - inteligencji wileńskiej, żołnierzy AK, a także Romów, Rosjan, Litwinów. Gdańsk był jednym z miast, w których po zakończeniu II wojny światowej osiedliło się duże grono przedwojennych mieszkańców Wileńszczyzny. (PAP)

autor: Anna Kisicka

edytor: Paweł Tomczyk

aks/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL