Komunikat przypominający o pierwszym transporcie polskich więźniów do obozu Auschwitz usłyszą w piątek, w 73. rocznicę wydarzenia, podróżni na 13 dworcach kolejowych w Polsce – podał Grzegorz Rosengarten z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.
Stowarzyszenie, które jest organizatorem głównych uroczystości rocznicowych, przygotowało akcję wspólnie ze spółką PKP Polskimi Liniami Kolejowymi.
Treść komunikatu przypomina, że w piątek mija 73. rocznica pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz. "W dniu 14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci przywieźli z więzienia w Tarnowie do obozu koncentracyjnego Auschwitz grupę 728 Polaków, głównie ludzi młodych – harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowych 1939 roku. Dzień deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz uznawany jest za początek funkcjonowania tego największego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady, w którym zginęło około 75 tysięcy Polaków. Wielu z nich umierało z okrzykiem na ustach +Niech żyje Polska!+" – brzmi komunikat.
Przypomina on także, że Sejm ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.
Rosengarten w rozmowie z PAP powiedział, że specjalny komunikat zostanie wygłoszony w piątek przez dworcowe megafony dwukrotnie: o godzinie 11.00 oraz w południe. "Usłyszą go podróżni na stacjach w Tarnowie, skąd wyjechał transport, Krakowie Płaszowie i Krakowie Głównym, przez które przejeżdżał, Oświęcimiu, dokąd zmierzał, a także w Katowicach, na głównych dworcach we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Gdyni, oraz w Warszawie – Wschodniej, Centralnej i Zachodniej" – zaznaczył.
Szef stowarzyszenia jest przekonany, że wspólna akcja z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi przyniesie ogromny efekt edukacyjny, szczególnie teraz, gdy w świecie mówi się o "polskich obozach koncentracyjnych".
Główne uroczystości 73. rocznicy uruchomienia przez Niemców obozu Auschwitz odbędą się w piątek w Miejscu Pamięci Auschwitz. Zainauguruje je msza święta, po której uczestnicy, w tym żyjący byli więźniowie z pierwszego transportu, złożą hołd ofiarom przed ścianą straceń na dziedzińcu bloku 11. Niemcy w tym miejscu rozstrzelali podczas wojny wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Uczestnicy złożą także kwiaty przed tablicą upamiętniającą więźniów z pierwszego transportu, wmurowaną na budynku nieopodal obozu. W jego podziemiach Niemcy osadzili polskich więźniów, gdyż obóz nie był jeszcze gotowy.
Niemcy założyli obóz, aby więzić w nim Polaków. Dwa lata później powstał Auschwitz II-Birkenau, który stał się miejscem zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Uwięzili w nim około 150 tys. Polaków. Około 75 tys. zginęło tam, a wielu kolejnych straciło życie po przeniesieniu do innych obozów. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich skupia byłych więźniów, w tym deportowanych pierwszym transportem, ich rodziny oraz ludzi zainteresowanych historią obozu.
Uroczystościom rocznicowym patronuje portal historyczny dzieje.pl. (PAP)