Polska po 1989 roku

15.08.2018

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się uroczystość wręczenia nominacji generalskich

W środę po godz. 10.30, w dniu Święta Wojska Polskiego, rozpoczęła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uroczystość wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich i odznaczeń państwowych.

Na stopień generała brygady i generała dywizji zostanie awansowanych po pięciu oficerów Wojska Polskiego. Drugą "gwiazdkę" generalską uzyska m.in. dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła. Ponadto, w Marynarce Wojennej na stopień wiceadmirała (odpowiadającego generałowi dywizji w Wojskach Lądowych) ma zostać awansowany kontradmirał Jerzy Krzysztof Jaworski (dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego).

Następnie szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak otrzyma z rąk prezydenta akt wskazania jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych na czas wojny.

W południe nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Następnie odbędzie się Wielka Defilada Niepodległości, która będzie kulminacyjnym punktem środowych obchodów i największą z organizowanych dotychczas z tej okazji defilad wojskowych. W tym roku przejdzie Wisłostradą, a nie jak w ubiegłych latach al. Ujazdowskimi. Nowa trasa - jak zapowiadał szef MON Mariusz Błaszczak - pozwoli na pełniejszą prezentację Wojska Polskiego.

Na defiladzie wystąpi ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, a także prawie 200 wojskowych pojazdów i ponad 100 samolotów oraz śmigłowców.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek, Jakub Borowski

wni/ mrr/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL