W podwileńskiej miejscowości Mejszagoła, w Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Dworze Houwaltów, odbyła się w piątek prezentacja bogato ilustrowanego albumu „Palma Wileńszczyzny” o historii niepowtarzalnej palmy wileńskiej i tradycjach wileńskiego palmiarstwa.
„Albumowe wydanie opowiada o fenomenie rzemiosła artystycznego wsi podwileńskiej – współczesnych palmach oraz ich twórczyniach. (...) Pracowite ręce kobiet tworzą wyroby, które lubiane są także w Polsce, Francji, Włoszech, a nawet dalekiej Japonii” - napisała we wstępie do wydawnictwa mer samorządu rejonu wileńskiego Maria Rekść.
Dr Józef Szostakowski, redaktor publikacji, w rozmowie z PAP podkreślił, że „jest to pierwsze trójjęzyczne wydanie – w językach polskim, litewskim i angielskim - o naszej palmie, w którym artystyczne zdjęcia są połączone z artystycznym tekstem przygotowanym przez wileńskich dziennikarzy i literatów, Wojciecha Piotrowicza i Henryka Mażula”.
130-stronicowy album zawiera ponad 100 zdjęć, które ukazują historię wileńskiej palmy, począwszy od zdjęcia obrazu Kanuta Rusieckiego z 1847 r. „Wieśniaczka litewska w Niedzielę Kwietną” po zdjęcia prezentujące współczesne palmy.
W zdjęciach ujęty został cały cykl wicia palmy: zbieranie, suszenie, farbowanie kwiatów i układanie ich w różne kształty i wzory. Są zdjęcia palm na wileńskim Jarmarku Kaziukowym, w Niedzielę Palmową czy z koncertów zespołu ludowego „Wileńszczyzna”, który wykorzystuje palmy w tańcu.
Album prezentuje palmiarki wileńskie, twórczynie ludowe, całe rodziny, w których od kilku pokoleń wije się palmę, ze wskazaniem imion, nazwisk, a także miejscowości z których pochodzą, życiorysy tych osób.
Znajdziemy tu też informacje o zespole „Cicha Nowinka” z uważanej za palmowe „zagłębie” miejscowości Ciechanowiszki, który popularyzuje warsztat palmiarski w połączeniu z wykonywaniem pieśni ludowych i prezentacją związanych z palmą tradycji ludowych.
„Jest to wartościowe wydanie, łączące artystyczne zdjęcia z pięknem słowa i bogactwem informacji o naszej palmie” - zaznaczył Szostakowski.
Album w nakładzie 1000 egzemplarzy ukazał się nakładem Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie i został sfinansowany przez samorząd rejonu wileńskiego.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ akl/ kar/