Europa i świat po 1989 roku

12.12.2018 aktualizacja 16.12.2018

Na Węgrzech przyjęto ustawę z okazji stulecia niepodległości Polski

Parlament węgierski przyjął w środę ustawę z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w której upoważnił rząd w Budapeszcie do podjęcia działań na rzecz budowy polsko-węgierskiej przyjaźni w następnych pokoleniach.

„Zgromadzenie Narodowe pozdrawia świętującą setną rocznicę odzyskania niepodległości Polskę i z szacunkiem chyli głowę przed bohaterami polskiej wolności” – napisano w ustawie zgłoszonej przez posłów rządzących partii Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, w tym szefa parlamentu Laszlo Koevera.

W dokumencie wyrażono również przekonanie, że „oparta na historycznej wspólnocie losów ścisła więź między strzegącymi swej niezależności państwowej Węgrami i Polską jest niezbywalnym warunkiem zarówno realizacji naszych narodowych interesów, jak i zwiększenia wpływu Europy Środkowej w europejskim systemie współpracy”.

W ustawie parlament upoważnił rząd do „podjęcia decyzji w zakresie systemu oświaty, które przyczynią się do trwania polsko-węgierskiej przyjaźni w następnych pokoleniach”. 

W uzasadnieniu napisano, że ustawa ma służyć upamiętnieniu setnej rocznicy niepodległości Polski. 

„W minionych stu latach losy Węgrów i Polaków wielokrotnie się splatały, a najbardziej znanymi i najważniejszymi tego przykładami było przyjęcie na Węgrzech polskich uchodźców podczas II wojny światowej i zaopiekowanie się nimi, a także polska postawa i pomoc podczas węgierskiej rewolucji i walki o wolność w 1956 r.” – przypomniano w ustawie.

Podkreślono przy tym, że podczas I wojny światowej także węgierscy ochotnicy walczyli o polską wolność, a zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej umożliwiły Polakom dostawy broni z Węgier.

W ustawie wskazano też, że przyjaźń polsko-węgierska jest ważnym elementem współpracy Grupy Wyszehradzkiej, ta zaś jest niezbędna do realizacji interesów tych państw w UE.

Nawiązując do faktu ustanowienia 23 marca Dniem przyjaźni polsko-węgierskiej podkreślono, że dzień ten powinien stwarzać możliwość zadbania o przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej także narzędziami oświaty.

Ustawa, która wejdzie w życie dzień po jej opublikowaniu, została przyjęta 130 głosami “za” przy żadnych przeciwnych lub wstrzymujących się. Posłowie opozycji opuścili wcześniej salę obrad w proteście przeciwko przegłosowaniu nowelizacji kodeksu pracy, podnoszącej limit nadliczbowych godzin pracy do 400 rocznie.

Podczas wtorkowej debaty nad projektem ustawy Istvan Bajkai z Fideszu powiedział, że jej celem jest zadeklarowanie historycznego sojuszu węgiersko-polskiego oraz jego wzmocnienie.

Według autorów ustawa umożliwi zapoznanie węgierskich uczniów z więzami historycznymi i kulturalnymi łączącymi oba kraje.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mobr/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL