![Prof. Henryk Samsonowicz. Fot. PAP/R. Pietruszka Prof. Henryk Samsonowicz. Fot. PAP/R. Pietruszka](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201507/samsonowicz_henryk.jpg?itok=UM9jYmS7)
Na Zamku Królewskim rozpoczęła się w piątek w południe uroczysta sesja Rady Warszawy, podczas której tytuły honorowego obywatela stolicy otrzymają reżyser Andrzej Wajda i historyk prof. Henryk Samsonowicz. Sesja jest częścią programu obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
W uroczystości uczestniczy m.in. marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz oraz powstańcy.
Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.
Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.
Tegoroczne tytuły honorowego obywatela zostały nadane uchwałą rady Warszawy w czerwcu. W tym roku uhonorowani zostali: reżyser Andrzej Wajda i historyk prof. Henryk Samsonowicz. Radni odrzucili kandydaturę pisarza i publicysty Bronisława Wildsteina zgłoszoną przez radnych PiS.
Andrzej Wajda to reżyser m.in. "Katynia", "Kanału", "Człowieka z marmuru", "Człowieka z żelaza", "Wałęsy. Człowieka z nadziei", jest współtwórcą polskiej szkoły filmowej. Urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach.
Studencki okres w życiu Wajdy rozpoczął się w 1946 r. Najpierw zdecydował się na studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po trzech latach zrezygnował z malarstwa i wybrał film, podjął studia w szkole w Łodzi.
Jako reżyser zadebiutował w 1955 r. filmem "Pokolenie", opowieścią o grupie młodych ludzi zaangażowanych w konspiracyjną walkę z hitlerowskim okupantem.
Międzynarodowy sukces przyniósł Wajdzie obraz "Kanał" (1956), opowieść o ostatnich godzinach życia powstańców warszawskich z kompanii, która przechodziła kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Kolejnym sukcesem Wajdy był "Popiół i diament" (1958) z niezapomnianą kreacją Zbigniewa Cybulskiego, uhonorowany na festiwalu w Wenecji.
W 2000 r. Andrzej Wajda otrzymał honorowego Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii. We wrześniu 2013 r. premierę miał film opowiadający o przywódcy Solidarności "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Drugim honorowym obywatelem stolicy został prof. Henryk Bohdan Samsonowicz. Urodził się 23 stycznia 1930 r. w Warszawie. To historyk, mediewista, profesor i były rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1989–1991 minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Kawaler Orderu Orła Białego.
Od 1980 r. działał w Solidarności. W 1989 r. brał udział w obradach plenarnych Okrągłego Stołu. Po wyborach do Sejmu kontraktowego został ministrem edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego, a 25 lutego 2011 r. powołał go w skład kapituły tego orderu.
Radę Honorowych Obywateli Warszawy powołano w 2010 r. Jest ona ciałem doradczym i wyraża opinie w sprawach ważnych dla miasta.
Tytuły honorowego obywatela stolicy nadawane są co roku w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - w Dniu Pamięci Warszawy. Honorowy obywatel ma prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Może też uczestniczyć na prawach honorowego gościa w sesjach rady miasta czy organizowanych przez miasto imprezach kulturalnych i sportowych. (PAP)
kos/ aszw/ par/