Reformacja przyczyniła się do rozwoju edukacji, kultury i gospodarki, wpłynęła na rozwój języka ojczystego i poczucia "obywatelskości" - podkreślano podczas uroczystych obchodów 500-lecia Reformacji, które w piątek odbyły się na Zamku Królewskim w Warszawie .
W uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbywała się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, uczestniczyli m.in. reprezentanci Kościołów luterańskich z całego świata, z sekretarzem generalnym Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr. Martinem Jungem, były premier i eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich, a także prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i przewodniczący KEP ds. Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz.
Jak mówił do uczestników jubileuszowej sesji zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec, Reformacja jest "ciągłym poszukiwaniem Boga".
"Wiara jest rozumiana jako spotkanie z Bogiem. I każdy osobiście musi odpowiedzieć, czy chce pójść za Chrystusem i ta prawda jest ważna dla każdego człowieka. Każdy jest odpowiedzialny za swoje życie, za swoje własne wybory" - powiedział.
Dodał, że reformacja przyczyniła się do "upodmiotowienia człowieka". "Każdy jest odpowiedzialny za swoje własne życie, za swoje własne wybory i za zawód, jaki wybiera, a ten zawód jest rozumiany jako służba Bogu" - mówił.
W ocenie ewangelickiego hierarchy, reformacja miała też "bardzo duży wpływ na rozwój języka ojczystego, do czego przyczynili się ojcowie Reformacji, którzy przetłumaczyli Biblię na język polski, nauczyli ją czytać i rozumieć".
Jak dodał bp Samiec, Ojcowie Reformacji nauczyli rozumieć kapłaństwo jako "kapłaństwo powszechne wszystkich wiernych, ponieważ wszyscy są odpowiedzialni za swoją parafię, za swój zbór, za gminę, w której się mieszka, a także za państwo". Zaznaczył jednocześnie, że "większa część ewangelików jest odpowiedzialna za swoje własne życie, jak i w wielu innych aspektach życia społecznego".
Sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr Martin Junge, w wygłoszonym wykładzie podkreślił, że "Kościoły luterańskie od samego początku głosiły obywatelskość, które nie może być rozumiane jako wykluczenie, ale jako włączenie do wspólnoty". Dodał, ze Kościoły luterańskie służą 200 mln uchodźcom na całym świecie.
Jak zaznaczył ks. dr Junge, "Luteranie zawsze powinni pamiętać, że historia reformacji nie zaczęła się w 1517 roku, ale dwa tysiące lat temu, i że nie kończy wraz z obchodami jubileuszu".
Były premier, europoseł Jerzy Buzek, ewangelik, podkreślił że reformacja jest ważnym elementem otwartej europejskości. Jego zdaniem, dzięki reformacji Europa stała się "wielką, różnorodną wspólnotą, posiadającą mocne religijne fundamenty i niełatwe wyzwania do spełnienia, aby ją utrzymać".
Jak wskazał, reformacja przyczyniła się m.in. do rozwoju edukacji, kultury i gospodarki.
"Z punktu widzenia edukacji reformacja była światłem, które zmieniło europejską mentalność i zbudowało jeden z najważniejszych wsporników nowoczesności, jakim jest racjonalizm niestojący w sprzeczności z wiarą" - zaznaczył Buzek.
Dodał również, że dzięki reformacji nastąpił rozwoju czytelnictwa, a idąca za tym powszechna edukacja "przyczyniła się do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego".
"Są elementy, które mogą być uważane za negatywne, reformacja podzieliła kościół, Europę, wywołała wojny, konflikty, doprowadziła do schizmy i osłabienia jedności Kościoła" - zwrócił uwagę Buzek.
Jednak jak mówił, "Europa jest społeczeństwem otwartym, zmiana jest jej duchową siłą". "To nasze zadanie - powrócić do wykorzystania naszej różnorodności w rozumieniu pozytywnym" - podkreślił.
Uroczysta sesja jubileuszowa zakończyła się wręczeniem po raz pierwszy nagrody Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego im. Królewny Wazówny, córki króla szwedzkiego i wnuczki polskiego dla Kościoła luterańskiego w Szwecji. Została ona przyznana za humanitarną pomoc udzieloną Mazurom po II wojnie światowej. Nagrodę w postaci statuetki odebrał prymas Szwecji abp Antje Jackelen.
Nagroda ta będzie przyznawana corocznie osobom i organizacjom z polski i zagranicy szczególnie zasłużonym dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Centralne obchody jubileuszu odbywają się w Warszawie od czwartku do niedzieli. Termin uroczystości poprzedza, symboliczną dla Kościołów ewangelickich datę 31 października - tego dnia w 1517 r. Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, które nawoływały do odnowy Kościoła katolickiego w duchu Ewangelii.
Luter sprzeciwiał się w nich sprzedaży odpustów, a także nadużyciom występującym w Kościele. Swoim wystąpieniem rozpoczął wielką dyskusję na temat Kościoła, ale także zapoczątkował okres zwany Reformacją. W 1521 r. Luter zerwał stosunki z Rzymem, a ówczesny papież Leon X go ekskomunikował.
Kościół Ewangelicko-Augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych. (PAP)
autorzy: Stanisław Karnacewicz, Karolina Kropiwiec
edytor: Anna Małecka
skz/ kkr/ malk/