Kultura i sztuka po 1989 roku

08.09.2019

Narodowe Czytanie polskich nowel w Kijowie

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki podczas akcji Narodowe Czytanie 2019 w Kijowie. Fot. Michał Szukała Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki podczas akcji Narodowe Czytanie 2019 w Kijowie. Fot. Michał Szukała

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w tegorocznym Narodowym Czytaniu w Kijowie. W akcję, która odbyła się także w innych miejscach na Ukrainie, zaangażowali się przedstawiciele polskiej mniejszości, polscy dyplomaci, ale też Ukraińcy fascynujący się polską kulturą.

CZYTAJ TAKŻE

Narodowe Czytanie w stolicy Ukrainy pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy zorganizował Instytut Polski w Kijowie. 

Wydarzenie w klubie „Kupidon” otworzył ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki wraz z małżonką Moniką, wybierając spośród tegorocznych 8 utworów Narodowego Czytania opowiadanie „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. „To utwór, którego tematyka i treść wiążą się nierozerwalnie z historią Polski i Ukrainy” – podkreślił dyplomata.

Narodowe Czytanie tradycyjnie odbywa się w dwóch językach – polskim oraz ukraińskim, na który do dnia dzisiejszego przełożono wiele utworów polskiej literatury. W Kijowie „Sawę” czytano w języku polskim, w języku ukraińskim zaś „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

CZYTAJ TAKŻE

Uczestnicy wydarzenia tradycyjnie otrzymali od Instytutu Polskiego w Kijowie najnowsze wydania polskiej literatury, przetłumaczone na język ukraiński.

Narodowe Czytanie 2019 odbyło się w ponad 3 tys. miejsc w Polsce i 31 innych krajach. Lekturą tegorocznej akcji było osiem polskich nowel: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest pod patronatem prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku, w stulecie odzyskania niepodległości podczas akcji czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W przyszłym roku lekturą będzie dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Michał Szukała (PAP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL