Katyń

21.05.2018

"Nasz Dziennik": Katyń w kanonie dyplomacji

IPN chce, by każdy zagraniczny dyplomata rozpoczynał służbę w Polsce od wizyty w Muzeum Katyńskim.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek, na pytanie, co państwo polskie może zrobić, żeby na gruncie międzynarodowym szerzyć prawdę o polskiej historii, odpowiedział: "Kilka dni temu usłyszałem bardzo ciekawą propozycję, żeby każdy dyplomata skierowany do pracy w Polsce rozpoczął swoją misję od wizyty w Muzeum Katyńskim w Warszawie. To jest minimum."

"Potrzebna jest elementarna wiedza o danym państwie, w którym się pracuje na placówce dyplomatycznej. O jego doświadczeniach, o podstawowych składnikach jego tożsamości" - dodał.

Szarek, w nawiązaniu do sprawy Pomnika Katyńskiego w New Jersey, powiedział że stanowisko IPN pojawiło się jako jedno z pierwszych i znane było już 1 maja. "Jako instytucja państwa polskiego nie bierzemy udziału w dyskursie politycznym, tylko edukujemy, dlatego wysłaliśmy do burmistrza Stevena Fulopa raport Komisji Maddena w języku angielskim i jego polskie tłumaczenie. Komisja Maddena to specjalna komisja śledcza powołana przez Kongres USA w sprawie zbrodni katyńskiej, nazwę wzięła od nazwiska przewodniczącego. To bardzo ważny głos Stanów Zjednoczonych z początku lat 50. XX wieku, jedno z ważniejszych źródeł dotyczących sowieckiej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską" - podkreślił.

Prezes IPN skomentował również sprawę książki "Dalej jest noc". "Na tę książkę będzie odpowiedź naukowców Instytutu Pamięci Narodowej, tych nielicznych badaczy, którzy zajmują się tym tematem. Jaka? Zobaczymy. Analiza trwa. Pamiętajmy, że w IPN są głównie specjaliści od okresu komunistycznego, II wojną światową zajmuje się o wiele mniej osób. Temat polsko-żydowski jest ważny, ale nigdy nie był wiodący. Instytut Pamięci Narodowej został zbudowany po to, żeby badać, udostępniać archiwa po komunistycznej bezpiece, żeby zmierzyć się z doświadczeniem komunistycznego totalitaryzmu i upamiętniać jego ofiary" - zaznaczył Szarek. (PAP)

zjt/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL