XIX wiek

23.04.2019

Nazwiska powstańców styczniowych zostaną zapisane w trzech językach

Nazwiska powstańców styczniowych, których szczątki odnaleziono na wileńskiej Górze Zamkowej, zostaną zapisane w miejscu ich spoczynku w trzech językach – litewskim, polskim i białoruskim.

Decyzję tę podjęto podczas wtorkowego posiedzenia rządowej komisji pod przewodnictwem premiera Sauliusa Skvernelisa.

"Postanowiono uwzględnić zalecenia litewskich historyków i nazwiska powstańców, wśród których są przywódcy zrywu narodowego Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski, zapisać na tablicach pamiątkowych w trzech językach" - czytamy w komunikacie kancelarii rządu.

Odnalezione szczątki 20 powstańców spoczną w centralnej kaplicy cmentarza Stara Rossa. Uroczystości pogrzebowe odbędą się jesienią tego roku, po zakończeniu prac remontowych kaplicy.

W komunikacie podano, że "uroczystości są przygotowywane w ścisłej współpracy ze stroną polską, a do udziału w nich zamierza się zaprosić też państwową delegację Białorusi".

Zastępca szefa kancelarii rządu Deividas Matulionis poinformował dziennikarzy, że "polskiej delegacji będzie przewodniczył prezydent Andrzej Duda bądź premier Mateusz Morawiecki". Natomiast Białoruś ma jeszcze "zadecydować o randze swojej delegacji".

W ramach programu towarzyszącego jesienią na Litwie po raz pierwszy będą prezentowane rysunki Artura Grottgera z cyklu Lithuania, przechowywane w Muzeum Narodowym w Krakowie. Odbędzie się konferencja naukowa na temat powstania z udziałem historyków z Litwy, Polski i Białorusi; przygotowywana jest wystawa na temat prowadzonych prac archeologicznych na wileńskiej Górze Zamkowej, podczas których odnaleziono szczątki powstańców; ukaże się też publikacja prezentująca wyniki badań szczątków.

W 2017 r. na Górze Zamkowej znaleziono szczątki 17 osób. Okazało się, że należą one do powstańców straconych na wileńskim placu Łukiskim i pogrzebanych przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i mieszkańcami miasta.

W ubiegłym roku, podczas dalszych prac, na górze odnaleziono szczątki kolejnych trzech powstańców. Według historycznych źródeł na Górze Zamkowej zostało pogrzebanych 21 osób. Nie udało się na razie odnaleźć szczątków księdza Stanisława Iszory; poszukiwania zostaną wznowione w maju.

Matulionis we wcześniejszej rozmowie z PAP zaznaczył, że uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy i "będzie to jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w kraju".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/ wus

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL