13.01.2011 aktualizacja 13.07.2016

Niemcy krytycznie o decyzji Grecji ws. roszczeń ofiar masakry z 1944 r.

13.01.2011. Berlin (PAP) - Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle skrytykował w czwartek decyzję rządu Grecji, który wsparł roszczenia ocalałych i krewnych ofiar masakry, dokonanej w 1944 r. przez niemieckich żołnierzy z SS na mieszkańcach greckiej wioski Distomo.

"Nie rozumiem decyzji greckiego rządu. W Niemczech zdajemy sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za historię. I wiemy też o szczególnych cierpieniach greckiej ludności w czasie II wojny światowej. Ale pozostajemy przy naszym stanowisku i jesteśmy przekonani, że nasza interpretacja prawa zostanie potwierdzona przed sądem" - oświadczył Westerwelle.

Dodał, że Niemcy oczekują, iż uznane zasady prawa międzynarodowego, a w szczególności immunitet Niemiec jako państwa, będą poszanowane.

"Jeśli zasada ta zostanie zachwiana, całej wspólnocie państw grozić będzie brak pewności prawnej" - ocenił szef niemieckiej dyplomacji.

W środę minister spraw zagranicznych Grecji Dimitris Drucas poinformował telefonicznie Westerwellego o decyzji rządu w Atenach, który włączy się w trwające postępowanie przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze, dotyczące sporu między Niemcami a Włochami.

Od grudnia 2008 r. MTS bada, czy ofiary zbrodni nazistowskich mogą bezpośrednio pozywać przed sąd niemieckie państwo czy też jest ono chronione immunitetem.

10 czerwca 1944 r. w odwecie za atak greckich partyzantów oddziały SS dokonały akcji pacyfikacyjnej w wiosce Distomo niedaleko Delf. Zginęło 218 osób.

Krewni ofiar masakry zabiegali w latach 90. przed greckimi sądami o odszkodowania od niemieckiego państwa. W 1997 r. sąd w Liwadii przyznał im prawo do odszkodowań w wysokości 29 mln euro. Wyrok został potwierdzony przez sąd najwyższej instancji trzy lata później. Ponieważ niemiecki rząd odmówił wypłacenia odszkodowań, sąd nakazał zajęcie kilku niemieckich nieruchomości na terenie Aten - m.in. budynku Instytutu Goethego. Konfiskacie niemieckich nieruchomości sprzeciwił się jednak grecki minister sprawiedliwości.

Roszczenia ofiar masakry w Distomo odrzucił też w 2003 r. niemiecki Trybunał Federalny w Karlsruhe. W uzasadnieniu powołano się na immunitet państwowy i podkreślono, że RFN od swego powstania w 1949 r. dąży do zadośćuczynienia za nazistowskie zbrodnie i zabiega o pojednanie z ofiarami. Niemieckie władze przypominają, że zgodnie z zawartą w 1960 r. umową Grecja otrzymała reparacje wojenne w wysokości 115 mln marek.

Podobne sprawy przeciwko Niemcom toczą się we Włoszech. W 2008 r. tamtejszy Sąd Najwyższy orzekł, że rodzinom dziewięciu cywilów, zamordowanych przez hitlerowskich żołnierzy w Toskanii, należy się odszkodowanie od RFN w wys. 800 tys. euro.

Orzeczenie dotyczyło masakry dokonanej 29 czerwca 1944 roku w wioskach Civitella, Cornia i San Pancrazio. Zginęły wówczas łącznie 203 osoby, w tym wiele kobiet i dzieci. Był to odwet za zabicie trzech Niemców przez włoskich partyzantów.

Włoscy sędziowie odrzucili argumentację strony niemieckiej, która twierdziła, że na mocy porozumień z 1947 i 1961 roku RFN została zwolniona z finansowej odpowiedzialności za zbrodnie, popełnione przez nazistowskich żołnierzy. Uznali, że immunitet państwa nie może być zastosowany w przypadku zbrodni wojennych. W odpowiedzi na włoski wyrok rząd Niemiec zwrócił się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ ro/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL