Europa i świat po 1989 roku

16.01.2017

Niemcy: służba w Stasi przyczyną dymisji w regionalnym rządzie Berlina

27 lat po upadku muru berlińskiego służba we wschodnioniemieckiej Stasi jest nadal przyczyną końca politycznej kariery. Sekretarz stanu w regionalnym rządzie Berlina Andrej Holm ustąpił w poniedziałek ze stanowiska, uprzedzając swoje zwolnienie.

Holm powiedział wieczorem, że swoją decyzją chce uratować koalicyjny rząd SPD, Lewicy i Zielonych, rządzący od początku grudnia Berlinem jako jednym z 16 krajów związkowych.

46-letni socjolog został delegowany do rządu przez Lewicę na stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za budownictwo. Po wyjściu na jaw jego związków ze Stasi SPD i Zieloni zażądali jego ustąpienia. Burmistrz Berlina Michael Mueller (SPD) wezwał Holma w sobotę do dymisji. Ponieważ Lewica wzięła go początkowo w obronę, koalicji groził rozpad po pięciu tygodniach rządzenia.

Holm zataił, że na krótko przed upadkiem NRD był etatowym funkcjonariuszem Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa (Stasi).

Mueller bronił początkowo nominacji. "Jeżeli nie ma na sumieniu nic ponad to, do czego się przyznał - że jako chłopiec podpisał coś, co po upadku muru, gdy miał 19 lat, stało się nieaktualne - i od czego się jasno zdystansował, to nie ma tutaj niczego, co można by było mu zarzucić" - mówił burmistrz stolicy Niemiec.

Ojciec Andreja Holma, Johann, był oficerem Stasi. On sam w wieku 14 lat podpisał zobowiązanie do wstąpienia w szeregi tajnej policji. Po zdaniu matury na jesieni 1989 roku Holm rozpoczął służbę w elitarnym pułku wartowniczym im. Feliksa Dzierżyńskiego i kontynuował ją pomimo rozpadu NRD. Dopiero likwidacja Stasi w 1990 roku położyła kres jego karierze.

Holm powiedział, że mając kilkanaście lat z przekonania zobowiązał się do służby w NRD, a potem nie miał wystarczająco dużo odwagi, by się wycofać. Upadek NRD przyjął, jak twierdzi, z ulgą. W 2007 roku socjolog znalazł się w areszcie śledczym w związku z podejrzeniem o uczestnictwo w skrajnie lewicowej organizacji terrorystycznej, został jednak oczyszczony z zarzutów.

Holm jest uznanym ekspertem od problemów mieszkalnictwa w Berlinie. Poświęca dużo uwagi zagadnieniu rugowania przez wielkich inwestorów mniej zasobnych lokatorów z mieszkań w atrakcyjnie położonych domach i przerabiania tych mieszkań na luksusowe apartamenty sprzedawane za kilkakrotnie wyższą cenę.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ kot/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL