Holokaust

03.08.2018

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę negacjonistki na karę więzienia

Pobyt 89-letniej Ursuli Haverbeck w więzieniu w ramach kary za negowanie Holokaustu nie narusza jej prawa do wolności przekonań - ogłosił w piątek niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny, oddalając złożoną przez kobietę skargę.

Z powodu zasadniczej zgodności wymierzenia kary za zaprzeczanie Holokaustowi z obywatelskim prawem Haverbeck do wolności przekonań jej skarga nie została przyjęta do rozpatrzenia - poinformował trybunał z siedzibą w Karlsruhe.

Kobieta od maja odbywa karę dwóch lat więzienia w zakładzie karnym w Bielefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii. Policja musiała ją tam doprowadzić z jej domu, ponieważ Haverbeck nie stawiła się w więzieniu.

Haverbeck została skazana przez sąd w Verden w Dolnej Saksonii za kwestionowanie zbrodni nazistowskich, co było pierwszym prawomocnym wyrokiem orzeczonym wobec niej. Wcześniej była kilkakrotnie skazywana za podżeganie do nienawiści.

Haverbeck negowała Holokaust w licznych artykułach zamieszczanych w wydawanej w Verden gazecie "Stimme des Reiches" (niem. głos Rzeszy). Należy do założycieli Stowarzyszenia ds. Rehabilitacji Prześladowanych za Negowanie Holokaustu (VRBHV).

Za negowanie zbrodni popełnionych przez III Rzeszę, a w szczególności Holokaustu, grozi w Niemczech kara pozbawienia wolności do lat pięciu. (PAP)

akl/ mc/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL