Polska po 1989 roku

14.02.2020

Nowa aplikacja IPN „Polskie Państwo Podziemne” – do pobrania w internecie

Warszawa, 14.02.2020. Specjalny pokaz dla mediów nowej aplikacji IPN "Polskie Państwo Podziemne", 14 bm. w siedzibie instytutu w Warszawie. Prezentację zaplanowano z okazji 78. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Fot. PAP/M. Marek Warszawa, 14.02.2020. Specjalny pokaz dla mediów nowej aplikacji IPN "Polskie Państwo Podziemne", 14 bm. w siedzibie instytutu w Warszawie. Prezentację zaplanowano z okazji 78. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Fot. PAP/M. Marek

Nowa aplikacja IPN „Polskie Państwo Podziemne”, która - na bazie gry edukacyjnej o tym samym tytule - ilustruje zasady i skalę działalności polskiej konspiracji w latach II wojny światowej jest dostępna do pobrania w internecie. Prezentacja gry odbyła się w piątek w Warszawie.

W piątek mija 78. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową - uważaną za największą podziemną formację zbrojną w okupowanej Europie.

"Armia Krajowa w okresie swojego największego rozwoju na początku lata 1944 roku liczyła ok. 350-380 tysięcy żołnierzy. To jest bardzo wiele. Jesteśmy dumni z tej armii, której zadaniem było nie tylko wywołanie powstania powszechnego, ale także obrona ludności przed okupantem. Była to armia, która musiała walczyć z Niemcami, ale to była też armia, która była zwalczana nie tylko przez Niemców, ale i Sowietów" - powiedział wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który w piątek w siedzibie IPN spotkał się z dziennikarzami na briefingu z okazji 78-lecia powstania AK i prezentacji nowej aplikacji.

CZYTAJ TAKŻE

Historyk przypomniał, że pierwszy dowódca Armii Krajowej gen. Stefan Rowecki "Grot" został zamordowany przez Niemców w sierpniu 1944 r. w obozie w Sachsenhausen, natomiast ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" po aresztowaniu przez NKWD w marcu 1945 r. został prawdopodobnie zamordowany - rok później - przez Sowietów w więzieniu na Łubiance w Moskwie. "Niestety, Armia Krajowa, która oddała tak wiele krwi walcząc z Niemcami, była niszczona później przez Związek Sowiecki. W związku z ofensywą i represjami Sowietów musiała zostać rozwiązana dla dobra jej żołnierzy" - dodał.

Armia Krajowa była częścią całego Polskiego Państwa Podziemnego. "To był fenomen niespotykany w okupowanej Europie, aby stworzono tak rozbudowane struktury, który obejmowały prawie każdy element życia okupowanego kraju" - zaznaczył.

CZYTAJ TAKŻE

Wiceprezes IPN przypomniał też, że jednym z zadań IPN jest nie tylko kultywowanie pamięci o AK, ale również badanie tej formacji od strony naukowej. W tym kontekście zwrócił uwagę na publikacje autorstwa prof. Waldemara Grabowskiego z IPN, m.in. opracowania "Armia Krajowa w dokumentach 1939-1945", które - jak ocenił Szpytma - uważane są za niezastąpione na temat Polskiego Państwa Podziemnego.

Z okazji 78-lecia powstania Armii Krajowej Instytut Pamięci Narodowej przygotował przedsięwzięcia, wśród których jest aplikacja "Polskie Państwo Podziemne". Przygotowana na bazie wcześniejsze gry edukacyjnej o tym samym tytule ilustruje zasady i skalę działalności polskich struktur konspiracyjnych poprzez sylwetki osób, które je współtworzyły. Dzięki rozgrywce uczestnik będzie mógł zapoznać się z działalnością takich legendarnych postaci jak Witold Pilecki, August Emil Fieldorf i Aleksander Kamiński, ale również mniej rozpoznawalnych jak Zbigniew Sujkowski, Władysław Sieroszewski i Helena Jamonttówna.

CZYTAJ TAKŻE

O grze "Polskie Państwo Podziemne", która została przeniesiona do wirtualnej przestrzeni w postaci prostej w obsłudze aplikacji, opowiadał Paweł Skubisz, który kieruje pracami Oddziału IPN w Szczecinie - oddział ten zainicjował przygotowanie zarówno gry planszowej jak i aplikacji. "Ta gra, która jako materiał edukacyjny przybliża nie tylko historię struktur wojskowych, ale również pionów cywilnych: sądownictwa, tajnej edukacji, tajnej prasy i innych istotnych elementów związanych z zabezpieczeniem tego wymiaru socjalnego o jaki troszczyło się państwo podziemne w odniesieniu nie tylko do Polaków, ale również obywateli II Rzeczypospolitej innych narodowości, w tym ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką" - zaznaczył Skubisz.

Aplikacja dostępna jest do pobrania poprzez stronę internetową IPN. Rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej Adam Stefan Lewandowski zwrócił uwagę, że gra i aplikacja powstały z myślą o nauczycielach i uczniach, ale grać w nią może każdy miłośnik historii. Wersja planszowa gry "Polskie Państwo Podziemne" dopuszczona została już do sprzedaży. Można ją nabyć w warszawskich księgarniach IPN oraz w księgarni internetowej https://ipn.poczytaj.pl/.

"Każde kliknięcie w trakcie rozgrywki dostarcza kolejny pakiet wiedzy na temat postaci tworzących Polskie Państwo Podziemne. Zadaniem Instytutu Pamięci Narodowej jest edukacja, a dzięki nauce kształtujemy pewne postawy. Poprzez tę grę – obok przekazywania wiedzy i rozwijania takich cech jak współpraca - przypominamy jak ważne dla każdego pokolenia jest niepodległe państwo polskie" - podkreślił rzecznik IPN.

Grę typu memory, składającą się z kilku wariantów, które można swobodnie modyfikować i dostosowywać do poziomu graczy, prezentował jej współautor Maciej Frycz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Na potrzeby aplikacji została wytworzona oryginalna szata graficzna, która w komiksowej stylistyce ujęła zarówno polskich bohaterów jak i schemat struktury działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

CZYTAJ TAKŻE

"Wirtualna rozgrywka stanowi prostszą i bardziej przystępną formę poszerzania wiedzy o historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii podziemnego państwa. W przeciwieństwie do publikacji książkowych, wymusza niejako na uczestniku interakcję i aktywność. W grze zaproponowano cztery warianty gry, natomiast jeden z nich przewiduje kooperację pomiędzy uczestnikami, której efektem jest budowa autorskiej sieci powiązań" - powiedział Frycz.

78 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Armia Krajowa uważana jest za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. AK była kontynuacją zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski, która wówczas zapoczątkowała powstanie Polskiego Państwa Podziemnego.(PAP)

Norbert Nowotnik 

nno/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL