Europa i świat po 1989 roku

04.05.2015 aktualizacja 14.07.2016

NRD-owski dysydent Wolfgang Templin otrzymał Nagrodę Viadriny

Wolfgang Templin, NRD-owski dysydent i publicysta. Fot. PAP/L. Szymański Wolfgang Templin, NRD-owski dysydent i publicysta. Fot. PAP/L. Szymański

Wolfgang Templin, NRD-owski dysydent i publicysta, utrzymujący od lat 70. kontakty z demokratyczną opozycją w Polsce, otrzymał w poniedziałek Nagrodę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą za zasługi dla pojednania polsko-niemieckiego.

"Ta nagroda jest ukoronowaniem długiej drogi, której bym nie przebył bez wsparcia ze strony moich politycznych i prywatnych przyjaciół. Mamy swoje miejsce w historii" - powiedział Templin odbierając wyróżnienie.

Szef Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Basil Kerski w laudacji nazwał laureata "politycznym tłumaczem kultur". "Uhonorowaliśmy dziś człowieka, który położył podwaliny pod dobrosąsiedzkie relacje między Niemcami i Polską" - podkreślił Kerski.

Templin przeczytał fragment swojej najnowszej książki "Tryzub i Czerwona Gwiazda" poświęconej polityce historycznej na Ukrainie.

Rektor Viadriny Alexander Woell wspomniał zmarłego 24 kwietnia Władysława Bartoszewskiego. "Bez niego nie byłoby nas dziś tutaj" - powiedział. Uczestnicy uroczystości uczcili pamięć Bartoszewskiego minutą ciszy.

Templin nawiązał w latach 70. pierwsze kontakty z antykomunistyczną opozycją w Polsce, w tym Komitetem Obrony Robotników KOR. Należał do rządzącej w NRD Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED), z której jednak wystąpił. Działał w organizacjach obrony praw człowieka związanych z Kościołem.

W 1988 roku władze NRD aresztowały go, a następnie zmusiły do opuszczenia kraju. Po zjednoczeniu Niemiec pracował m.in. w urzędzie ds. akt Stasi. W latach 2010-2013 był szefem związanej z partią Zieloni Fundacji Heinricha Boella w Warszawie. Od kilku lat zajmuje się intensywnie problematyką ukraińską.

Nagroda Viadriny jest przyznawana od 1999 roku osobistościom, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. Jako pierwszego uhonorowano nią tłumacza Karola Dedeciusa.

Wśród laureatów tego wyróżnienia są m.in.: noblista Guenter Grass (2001), publicyści Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), Tadeusz Mazowiecki (2009), reżyser, zdobywca Oscara Volker Schloendorff (2010), Krzysztof Penderecki (2011).

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL