Budowa niepodległego państwa

19.02.2012 aktualizacja 14.07.2016

Obchody 93. rocznicy wyzwolenia Białegostoku

W Białymstoku obchodzono w niedzielę 93. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Na cmentarzu wojskowym złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystość na cmentarzu była najważniejszym punktem obchodów, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, kombatanci i poczty sztandarowe. Po modlitwie ekumenicznej, złożono tam kwiaty i zapalono znicze.

19 lutego 1919 roku, po odjeździe ostatniego pociągu z niemieckim wojskiem, na ulicach miasta pojawili się pierwsi polscy żołnierze, witani entuzjastycznie przez mieszkańców. Oficjalnie wojska polskie powitano w wyzwolonym Białymstoku 22 lutego 1919 roku.

Zastępca prezydenta Białegostoku Aleksander Sosna podkreślił, że obowiązkiem współczesnych jest pamiętać o ludziach, którzy w różny sposób przyczynili się do tego, że Białystok 19 lutego 1919 roku został wyzwolony.

W przeszłości w oficjalnych materiałach dotyczących obchodów rocznicowych pojawiało się określenie "odzyskanie niepodległości". Historycy zwracają uwagę, że to określenie może być uprawnione. Choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się bowiem kilka miesięcy później. Wtedy wygasło bowiem polsko-niemieckie porozumienie, na mocy którego Niemcy mogli korzystać z linii kolejowej przebiegającej przez miasto, do transportowania swoich wojsk stacjonujących na Wschodzie - do Prus Wschodnich.

19 lutego 1919 roku, po odjeździe ostatniego pociągu z niemieckim wojskiem, na ulicach miasta pojawili się pierwsi polscy żołnierze, witani entuzjastycznie przez mieszkańców. Oficjalnie wojska polskie powitano w wyzwolonym Białymstoku 22 lutego 1919 roku. Formalnie Białystok stał się częścią II Rzeczypospolitej dopiero 2 sierpnia 1919 roku, na mocy ustawy o podziale administracyjnym kraju, która utworzyła województwo białostockie ze stolicą w Białymstoku. (PAP)

rof/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL