W Białymstoku obchodzono w niedzielę 93. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Na cmentarzu wojskowym złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystość na cmentarzu była najważniejszym punktem obchodów, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, kombatanci i poczty sztandarowe. Po modlitwie ekumenicznej, złożono tam kwiaty i zapalono znicze.
19 lutego 1919 roku, po odjeździe ostatniego pociągu z niemieckim wojskiem, na ulicach miasta pojawili się pierwsi polscy żołnierze, witani entuzjastycznie przez mieszkańców. Oficjalnie wojska polskie powitano w wyzwolonym Białymstoku 22 lutego 1919 roku.
Zastępca prezydenta Białegostoku Aleksander Sosna podkreślił, że obowiązkiem współczesnych jest pamiętać o ludziach, którzy w różny sposób przyczynili się do tego, że Białystok 19 lutego 1919 roku został wyzwolony.
W przeszłości w oficjalnych materiałach dotyczących obchodów rocznicowych pojawiało się określenie "odzyskanie niepodległości". Historycy zwracają uwagę, że to określenie może być uprawnione. Choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się bowiem kilka miesięcy później. Wtedy wygasło bowiem polsko-niemieckie porozumienie, na mocy którego Niemcy mogli korzystać z linii kolejowej przebiegającej przez miasto, do transportowania swoich wojsk stacjonujących na Wschodzie - do Prus Wschodnich.
19 lutego 1919 roku, po odjeździe ostatniego pociągu z niemieckim wojskiem, na ulicach miasta pojawili się pierwsi polscy żołnierze, witani entuzjastycznie przez mieszkańców. Oficjalnie wojska polskie powitano w wyzwolonym Białymstoku 22 lutego 1919 roku. Formalnie Białystok stał się częścią II Rzeczypospolitej dopiero 2 sierpnia 1919 roku, na mocy ustawy o podziale administracyjnym kraju, która utworzyła województwo białostockie ze stolicą w Białymstoku. (PAP)
rof/ je/