Złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą odbycie się Sejmu Dzielnicowego oraz uroczystą mszą świętą w Farze upamiętniono we wtorek w Poznaniu 95. rocznicę obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego 1918 roku.
Obchody odbyły się przy tablicy upamiętniającej wydarzenie przy Kinie Apollo na ul. Ratajczaka 18.
"Polski sejm dzielnicowy nie był poprzednikiem sejmu wojewódzkiego, przy cały szacunku dla władzy regionalnej. On gromadził Polaków ze wszystkich dzielnic Polski znajdujących się na terytorium zaboru pruskiego, a także Polaków z terytorium Niemiec. To był pierwszy sejm, który w sposób demokratyczny sformułował szczegółowy program politycznego i społecznego kształtu niepodległej Polski" - powiedział podczas uroczystości Stanisław Słopień z Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenie uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy świętej z udziałem abp Stanisława Gądeckiego w poznańskiej Farze.
"Mszą świętą rozpoczął się 95 lat temu Sejm Dzielnicowy. Kazanie wygłosił wówczas ks. Stychel, a po zakończeniu mszy wszyscy uczestnicy sejmu wzięli udział w manifestacji polskości. Pierwszej w czasie zaborów; nie zabrakło podczas niej biało-czerwonych flag oraz patriotycznych pieśni" - podkreślił Słopień.
Jak zaznaczył, nadal trwają prace Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego nad Słownikiem Biograficznym Polskiego Sejmu Dzielnicowego z opisem sylwetek uczestników tego wydarzenia. Postęp prac można oglądać w Internecie, gdzie opublikowane są wszystkie ukończone do tej pory biogramy.
Polski Sejm Dzielnicowy obradował w Poznaniu od 3 do 5 grudnia 1918 z udziałem 1100 delegatów (wybranych było 1399 osób, nie wszyscy dojechali), reprezentujących wszystkie grupy społeczne z Wielkopolski, Śląska, Warmii i Mazur, Prus Królewskich oraz skupisk ludności polskiej w Niemczech.
Polski Sejm Dzielnicowy zebrał się legalnie, za zgodą rządu pruskiego, choć dyskusja na jego forum była poważnie ograniczona. Sejm nie mógł na przykład podjąć uchwały w sprawie przyłączenia Wielkopolski lub innych ziem zaboru pruskiego do odradzającego się państwa polskiego.
Zadecydował o tym dopiero czyn zbrojny uczestników Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Sejm wytyczył jednak drogę działania ruchu polskiego na najbliższą przyszłość i wybrał Naczelną Radę Ludową, jako zwierzchnią władzę Polaków w Niemczech do chwili objęcia ziem zaboru pruskiego przez rząd polski. (PAP)
mat/ abe/