Walki o granice II RP

23.08.2018 aktualizacja 25.08.2018

Uczczono 99. rocznicę Powstania Sejneńskiego

Pomnik Powstania Sejneńskiego. 2014 r. Fot. PAP/J. Ochoński Pomnik Powstania Sejneńskiego. 2014 r. Fot. PAP/J. Ochoński

Władze miasta, mieszkańcy oraz żołnierze spotkali się w czwartek rano w Sejnach przed Pomnikiem Powstania Sejneńskiego, by uczcić 99. rocznicę zwycięskiego dla Polaków Powstania Sejneńskiego.

Tereny północno-wschodniej Polski odzyskały niepodległość niemal rok później niż reszta kraju. W Suwałkach stało się to 24 sierpnia 1919 r., zaś w Sejnach 28 sierpnia, po zakończeniu powstania.

W czwartek rano przed ratuszem w Sejnach burmistrz miasta Arkadiusz Nowalski złożył kwiaty przy tablicy marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie uroczystości przeniosły się pod Pomnik Powstańców Sejneńskich, zbudowany 19 lat temu w 80. rocznicę powstania. Mieszkańcy, żołnierze oraz przedstawiciele lokalnych władz złożyli tam kwiaty i zapalili znicze.

Potem grupa pieszych wyruszyła w 6. Marszu Szlakiem Powstania Sejneńskiego. Piesi przemierzą kilkadziesiąt kilometrów m.in. przez Berżniki, Giby, Maćkową Rudę, Płociczno Tartak do Suwałk. Marsz zakończy się 28 sierpnia. Wówczas jego uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze przy Mogile Peowiaków na cmentarzu parafialnym w Suwałkach.

Wydarzenia sprzed 99 lat do dzisiaj budzą duże emocje wśród Polaków i Litwinów z tego terenu. Pomnik zbudowany w 1999 roku miał być m.in. symbolem pojednania i integracji zamieszkujących tę ziemię Polaków i Litwinów.

Powstanie Sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 99 lat temu dążyli do opanowania Sejn, zajętych w sierpniu 1919 roku przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.

23 sierpnia 1919 roku o godz. 3 rano rozpoczęło się powstanie. O godz. 6 miasto zostało zdobyte przez Polaków. 26 sierpnia z rana Litwini odbili miasto, ale tylko na kilka godzin. Powstańcy zostali wsparci przez 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL