Obchody Dnia Węgierskich Ofiar Holokaustu, który przypada w czwartek, z uwagi na pandemię koronawirusa odbywają się w tym roku w internecie. Nagrania i filmy poświęcone tej tematyce udostępniono m.in. na Facebooku i YouTube’ie.
Na stronie Narodowe Święta i Dni Pamięci na Facebooku, a także na kanale na YouTube'ie zamieszczono nagrania z przemówieniem dyrektora Centrum Pamięci o Holokauście Tamasa Kovacsa, wykładami historyków, specjalną lekcją historii dla szkół oraz rozmową z pisarką i aktorką Evą Fahidi, która przeżyła Holokaust.
Udostępniono też w internecie na pewien czas szereg filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym oscarowego „Syna Szawła” Laszlo Nemesa Jelesa czy „Los utracony” Lajosa Koltaiego na podstawie powieści noblisty Imre Kertesza.
Premier Viktor Orban zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie mosiężnej płytki chodnikowej poświęconej pamięci popularnego pisarza żydowskiego pochodzenia Jenoe Rejtoe. „Pamięci P. Howarda (pseudonim Rejtoe – PAP) oraz setek tysięcy innych, którzy nigdy nie wrócili” – napisał premier.
Stowarzyszenie im. Raoula Wallenberga wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że społeczność żydowska na Węgrzech poniosła ogromną ofiarę podczas Holokaustu, a pełne ustalanie okoliczności nadal trwa. Zaapelowało też do obywateli, by w okresie pandemii pomagali najbardziej potrzebującym, nie kierując się przynależnością do jakiejś grupy.
Dzień Węgierskich Ofiar Holokaustu obchodzony jest 16 kwietnia, gdyż w tym dniu w 1944 r. zaczęto Żydów na Węgrzech zamykać w gettach.
Przed II wojną światową mieszkało na Węgrzech ok. 800 tys. Żydów, którzy stanowili trzecią co do wielkości wspólnotę żydowską w Europie. Holokaust rozpoczął się po zajęciu kraju przez hitlerowców w marcu 1944 roku. Około 70 proc. węgierskich Żydów zostało zamordowanych.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/