Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w poniedziałek na wileńskim Cmentarzu Rossa przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego, w którym obok matki marszałka spoczywa jego serce, odbyły się centralne uroczystości okolicznościowe na Litwie.
Kwiaty przy płycie Piłsudskiego złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie oraz społeczności polskiej. W uroczystościach udział wzięli też żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy wspólnie z żołnierzami z 11 państw NATO uczestniczą w odbywających się obecnie na Litwie ćwiczeniach Żelazny Wilk II.
"Zgromadziliśmy się, aby oddać hołd obrońcom ojczyzny" - przemawiała do licznie zebranych na Rossie ambasador Polski Urszula Doroszewska.
"Pamiętamy dzisiaj szczególnie o tych, którzy zostali na tym cmentarzu pochowani" - dodała. Przypomniała, że 22 listopada na Rossie zostaną pochowane szczątki powstańców styczniowych odnalezione na wileńskiej Górze Zamkowej.
Cmentarz na Rossie i jego historia Cmentarz katolicki na Rossie ((lit. Rasų kapinės) założono w 1801 r. Nekropolia składa się z części zwanych Starą i Nową Rossą, o łącznej powierzchni 10,8 ha. Jest to największy i najcenniejszy ze starych cmentarzy wileńskich, malowniczo położony na wzgórzach porośniętych starodrzewem. Przedstawia ogromną wartość historyczną, jako miejsce pochówku wielu znanych osób, a także wartość artystyczną, ze względu na cenne obiekty sztuki i architektury sepulkralnej.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
"Pamiętamy, że zryw powstańczy z 1863 roku był jednym z kroków, które doprowadziły do niepodległości naszego kraju" - wskazała ambasador.
Podczas wileńskich uroczystości został odczytany też list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w którym zaznaczył on, że "wielki wkład w odbudowę wskrzeszonej ojczyzny miało wojsko polskie". "To właśnie nowo powstałe wojsko polskie obroniło nasz kraj przed najazdem bolszewickim" - przypomniał minister i podkreślił, że "niepodległość nie jest dana raz na zawsze".
"Dlatego wojsko polskie stoi na straży naszej suwerenności, regularnie ćwiczy, modernizuje sprzęt, współpracuje z sojusznikami. Dzięki temu możemy się cieszyć Polską" - napisał Błaszczak.
Uroczystości na Rossie poprzedziło zapalenie zniczy na wileńskim Cmentarzu Antokolskim, gdzie znajduje się największa polska kwatera wojskowa na Litwie. Pochowanych jest tu 1068 żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej.
Znicze zapłonęły również na grobach polskich żołnierzy walk o niepodległość, którzy spoczywają w Wilnie w parku na Zakrecie.
Oficjalne świętowanie w poniedziałek w Wilnie zakończy koncert pt. "Popiół i Diament. Historie Polski w Muzyce", na który zaprasza Ambasada RP na Litwie.
Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Litwie wśród mieszkających tam Polaków odbywają się od ubiegłego tygodnia. Koncerty, uroczyste akademie miały miejsce już w rejonie solecznickim, wileńskim, trockim, ale też w Poniewieżu, Kiejdanach i Kownie, które zorganizował Oddział Związku Polaków na Litwie "Lauda".
We wtorek, w ramach obchodów, w zabytkowym klasztorze Bazylianów w Wilnie, pod słynną Celą Konrada, odbędzie się jeszcze jeden koncert, tym razem "Przebojów Niepodległej Polski" organizowany przez Wileńską Młodzież Patriotyczną i Akademię Trzeciego Wieku. Wystąpią wileńscy artyści oraz wokalistka Anna Kurpińska. Odbędzie się też konkurs wiedzy o polskiej piosence.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ulb/