Bitwa Warszawska to jedno z najbardziej niedocenianych wydarzeń w historii świata – powiedział we wtorek w Kielcach ks. ppłk Grzegorz Kamiński podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.
Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, upamiętniającego zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, rozpoczęły się w stolicy regionu świętokrzyskiego uroczystą mszą świętą w kieleckim Kościele Garnizonowym. W homilii ks. ppłk Kamiński podkreślił, że znaczenie historyczne Bitwy Warszawskiej jest wciąż niedoceniane. Przypomniał słowa przedwojennego ambasadora brytyjskiego w Polsce - lord Edgar Vincent D’Abernon „Cud nad Wisłą” nazwał 18. decydującą bitwą w dziejach świata. W jednym z artykułów opublikowanych w 1930 roku przyznał on, że nie zna ani jednego wydarzenia w historii, które by było tak niedocenione.
„Wokół wielkiego +Cudu nad Wisłą+ przez całe lata trwała wielka zmowa milczenia. Dlatego Opatrzność Boża nakłada na nas obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia. 15 sierpnia to dzień chwały polskiego oręża. To dzień, w którym odczuwamy dumę, ale i uświadamiamy sobie, że zawdzięczając ojczyźnie własne życie i szczęście, musimy być gotowi stanąć w jej obronie” – dodał proboszcz parafii wojskowo-cywilnej pw. Matki Bożej Królowej Polski.
Po nabożeństwie żołnierze, kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych przeszli na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się główna część uroczystości.
Zwracając się do zebranych komendant kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk Wiesław Mitkowski podkreślił, że zwycięstwo z 1920 roku było możliwe dzięki temu, że „naród skupił się wówczas wokół wielkiego zadania odbudowy sił zbrojnych i obrony dopiero co odzyskanej niepodległości”.
„Zwyciężyliśmy nie tylko dzięki strategicznym decyzjom marszałka Piłsudskiego i wysokim kwalifikacjom oficerów, ale przede wszystkim dlatego, że w obronie ojczyzny krew przelewali zwykli żołnierze” – powiedział Mitkowski, dodając, że to wyzwanie jest aktualne także dzisiaj.
„Dlatego nasze Centrum cały czas szkoli nowych żołnierzy i ochotników, którzy niebawem będą służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych. Od maja 2015 roku przeszkoliliśmy już na potrzeby obronności państwa ponad 1000 ochotników. To są dobrze wyszkoleni i gotowi do obrony naszych granic młodzi ludzie, to ich wyraz patriotyzmu i poświęcenia dla Polski” – powiedział ppłk Mitkowski, który wręczył medale wyróżniającym się żołnierzom kieleckiej jednostki i weteranom misji ONZ. Pamiątkowe ryngrafy za wspieranie działalności Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych otrzymali m.in. wicewojewoda Andrzej Bętkowski i wojewódzcy komendanci policji i straży pożarnej.
Po Apelu Pamięci Oręża Polskiego, na zakończenie uroczystości złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Kielecka jednostka wojskowa mieści się w oddanych do użytku w 1928 roku koszarach „Czwartaków” – 4. Pułku Piechoty Legionów na kieleckiej Bukówce. W 1989 r. utworzono tutaj Wojskowe Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Od 1 lipca 2004 r. funkcjonowało jako Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych. Od 2012 r. zadania tej jednostki przejęło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. (PAP)
maj/ itm/