Koncert, wystawa, pokaz filmu „Wyklęty”, bieg pamięci, konkurs artystyczny dla młodzieży i oficjalne uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach, złożą się na wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kieleckie obchody odbędą się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.
Wydarzenia, których większość zaplanowano na 1 marca - w dniu święta Żołnierzy Wyklętych - organizują wojewoda świętokrzyski, kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej i samorząd Kielc.
„To dzień, który ma kultywować pamięć o Żołnierzach Wyklętych, pokazywać ile wysiłku dawali sprzeciwiając się sowietyzacji kraju, abyśmy mogli dziś żyć w wolnej, niepodległej Polsce. Ma też popularyzować wiedzę o tym okresie i o tych ludziach” – podkreśliła w czwartek podczas konferencji prasowej wojewoda, Agata Wojtyszek.
Naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita przypomniała, że to szósty rok gdy powszechnie obchodzone jest święto. Jak oceniła, „droga do pamięci” o Wyklętych nie była prosta, a przed 2000 r. kiedy to powstał IPN - który podjął się szczegółowych badań podziemia antykomunistycznego - wiedza o żołnierzach sprzeciwiających się „instalacji władzy sowieckiej” w Polsce nie była powszechna.
„To cieszy, że dziś ta wiedza jest w świadomości społecznej. Musimy pamiętać i mówić o tym, że byli wierni ideałom. Można dzisiaj powiedzieć, że był to desperacki opór, ale ich wiara w niezależność, suwerenność, wolność, w tą ideę niepodległości, która jest bardzo ważną częścią naszej tożsamości, im przyświecała. Ale musimy też wiedzieć, że dlatego zostali wymazani z PRL-owskiej pamięci, bo nie potwierdzali tezy, że Polacy nową władzę przyjęli z ochotą” – mówiła Koczwańska-Kalita.
Wydarzenia związane ze świętem Żołnierzy Wyklętych zainauguruje w Kielcach w niedzielę 26 lutego bieg pamięci „Tropem Wilczym”, organizowany w ramach ogólnopolskiej akcji Fundacji Wolność i Demokracja.
We wtorek 28 lutego w kieleckim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” zostanie otwarta wystawa „Oddziały Łupaszki”. Tego dnia w Kieleckim Centrum Kultury zaplanowano także koncert „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci” z udziałem muzyków Orkiestry „Passionart”, śpiewaków krakowskich chórów akademickich i świętokrzyskich laureatów I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima". Artyści wystąpią dwukrotnie - dla młodzieży szkolnej i szerokiej publiczności.
W środę rano 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach zapłoną znicze w miejscach poświęconych żołnierzom podziemia niepodległościowego. Na Cmentarzu Piaski pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „WiN”, zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-56, zostaną złożone kwiaty. Główne uroczystości odbędą się po południu - po mszy św. w bazylice katedralnej – pod pomnikiem Armii Krajowej. W wydarzeniach będą uczestniczyli żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.
W czwartek 2 marca zostanie rozstrzygnięty finał IV. edycji wojewódzkiego konkursu dla uczniów gimnazjów i szkół średnich na plakat lub film promujący święto Żołnierzy Wyklętych przez postaci związane z Kielecczyzną. Wieczorem w kinie „Moskwa” odbędzie się kielecka premiera filmu fabularnego „Wyklęty”, wyreżyserowanego przez kielczanina Konrada Łęckiego.
Kieleckie obchody święta Żołnierzy Wyklętych odbędą się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Wydarzenia upamiętniające żołnierzy niezłomnych, zaplanowano także w innych miastach regionu.
Pracownicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego i służb podległych włączą się także w ogólnopolską akcję Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych i Administracji towarzyszącą świętu Żołnierzy Wyklętych, „spoKREWnieni służbą”. Honorowe oddawanie krwi dla potrzebujących zaplanowano na 15 marca.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.(PAP)
ban/ pat/