Polska po 1989 roku

11.10.2017

Obrady KEP: o 100-leciu KUL, młodzieży i rodzinie

Duszpasterstwo młodzieży i rodzin, obchody 100-lecia powstania KUL, zagadnienia dot. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz działalność Caritas Polska – to główne tematy 377. zebrania plenarnego KEP, które w piątek rozpocznie się w Lublinie.

Biskupi z całej Polski zgromadzą się od 13 do 15 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. św. Jana Pawła II w Lublinie. W ostatnim dniu obrad wezmą tam udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego.

Jak podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, w okresie powojennym KUL był centralnym miejscem myśli katolickiej, która docierała do całej Europy.

"Dziś KUL nadal pełni swoją misję i kształtuje serca oraz umysły młodych ludzi, którzy pragną w sposób dojrzały i odpowiedzialny przeżywać swoje chrześcijaństwo i być świadkami Chrystusa we współczesnym świecie" - wyjaśnił.

Dodał, że o wadze tej uczelni świadczy choćby fakt, że jej wykładowcą był św. Jan Paweł II. "Obecnie ten uniwersytet oferuje wysoki poziom nauczania, nowoczesne metody dydaktyczne i zajęcia prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych wykładowców" – zaznaczył sekretarz generalny KEP.

Rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował, że podczas obrad biskupi będą mówić m.in. o duszpasterstwie młodzieży.

"Poruszane będą także kwestie związane z wyznaczonym przez papieża Franciszka na 2018 r. synodem o młodzieży i ŚDM 2019 w Panamie. Na stronie synod2108.pl dostępna jest specjalnie przygotowana i przetłumaczona na język polski ankieta, do której wypełniania zachęcane są osoby między 16 a 29 rokiem życia. Odpowiedzi młodych ludzi będą przydatne podczas obrad synodu" – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że uczestnicy obrad będą rozmawiali o sposobach skutecznego docierania do młodzieży z Ewangelią i nauczaniem Kościoła, oraz o zagadnieniach dot. duszpasterstwa rodzin oraz problemach i wyzwaniach, które stają przed nimi we współczesnym świecie. Na koniec przedstawiona zostanie informacja o działalności Caritas Polska, szczególnie w kontekście ostatnich działań pomocowych dla poszkodowanych przez wichury, oraz plany tej organizacji na najbliższe miesiące.

"Ponadto tematem obrad będą także zagadnienia związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego oraz liturgiką" – poinformował ks. Rytel-Andrianik.

Jak podaje biuro prasowe episkopatu, uczestnicy zebrania wezmą udział w koncercie w Sali Malarstwa Polskiego Zamku Lubelskiego, którego współorganizatorem jest Muzeum Lubelskie oraz koncercie w Centrum Spotkania Kultur. W sobotę o godz. 8 w kościele akademickim KUL nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio będzie przewodniczył mszy św., podczas której homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

Biskupi wezmą też udział we mszy św. inaugurującej rok akademicki KUL pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego, która odbędzie się w niedzielę o godz. 8.30 w archikatedrze lubelskiej. Przewodniczący KEP wygłosi także homilię.

Gospodarzem 377. Zebrania Plenarnego KEP jest metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. (PAP)

autor: Iwona Żurek

edytor: Anna Małecka

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL