W czwartek wieczorem w Warszawie rozpocznie się dwudniowe spotkanie ministerialne procesu berlińskiego, które stanowi przygotowanie do lipcowego szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu – poinformowała w środę PAP rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.
Proces berliński to zapoczątkowana w 2014 roku inicjatywa niemieckiego rządu, która ma służyć wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii - z Unią Europejską, a także wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury. W inicjatywie bierze udział osiem państw UE: Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Wielka Brytania oraz - od ubiegłego roku - Polska.
Rzeczniczka prasowa resortu dyplomacji podkreśliła, że zarówno spotkanie ministerialne, jak i szczyt organizowane są przez w ramach rozpoczętego w styczniu polskiego przewodnictwa w procesie berlińskim, które - jej zdaniem - jest świadectwem aktywizacji polskiej polityki wobec Bałkanów Zachodnich.
Suwara zapowiedziała, że podczas spotkania w Warszawie poruszony zostanie m.in. temat sytuacji młodzieży w regionie oraz "otwarte kwestie bilateralne, które chcielibyśmy rozwiązać zanim dojdzie do szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu". Oceniła jednocześnie, że niedawne rozstrzygnięcie kwestii nazwy Republiki Macedonii Północnej pokazało, że "takie sprawy możemy wszyscy wspólnie rozwiązać".
Według rzeczniczki MSZ, spotkanie w Warszawie będzie też dla Polski okazją, żeby podkreślić, że "jesteśmy w Unii, ale też nie zapominamy o tych państwach, które do tej Unii aspirują".
Na początku kwietnia szef MSZ Jacek Czaputowicz wskazał w rozmowie z PAP, że wśród tematów rozmów w Warszawie związanych z uporządkowaniem relacji między państwami Bałkanów Zachodnich może znaleźć się m.in. kwestia statusu Kosowa.
"Widzę oczekiwanie naszych unijnych partnerów dotyczące rozwiązania tych problemów; musimy wspierać państwa Bałkanów Zachodnich. Będziemy promować nasze doświadczenia, np. procesu zbliżenia między Polską a Niemcami czy między Niemcami a Francją. Na pewno warto akcentować potrzebę współpracy młodzieży, wzajemne poznawanie kultury, rozwój infrastruktury i kontakty biznesowe" - mówił minister.
Dwudniowe spotkanie procesu berlińskiego rozpocznie się w czwartek wieczorem kolacją w Pałacu Prezydenckim. Następnego dnia na stadionie warszawskiej Legii będzie miała miejsce m.in. sesja rozmów plenarnych oraz lunch roboczy. Spotkanie zwieńczyć ma konferencja prasowa.
Jak poinformowała Suwara, resort dyplomacji oczekuje na ostateczne potwierdzenia dot. poziomu reprezentacji poszczególnych uczestników spotkania. Zaznaczyła, że na pewno udział w nim wezmą przedstawiciele wszystkich państw procesu berlińskiego, w tym szefowie MSZ Polski i Niemiec, Jacek Czaputowicz i Heiko Maas. Obaj ministrowie odbędą w piątek po południu debatę o przyszłości UE.(PAP)
autor: Marceli Sommer
msom/ par/