Rekonstrukcja przebiegu Bitwy Warszawskiej, apele poległych, koncerty, odsłonięcie tablic pamiątkowych to niektóre punkty obchodów 97. rocznicy batalii w obronie Warszawy. Uroczystości rozpoczną się w niedzielę w kilku miejscowościach powiatu wołomińskiego.
Na niedzielę zaplanowano m.in. koncert "Póki Polska żyje w nas" w Bazylice Św. Trójcy w Kobyłce, a także msze św. w Tłuszczu i Ząbkach.
14 sierpnia w Ossowie w godzinach wieczornych odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterski udział Francuskiej Misji Wojskowej w Bitwie Warszawskiej 1920 roku (przy szkole w Ossowie), a także apel poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.
Centralnym punktem obchodów będzie rozpoczynające się 15 sierpnia o godz. 14 w Ossowie widowisko plenerowe – Rekonstrukcja bitwy w wykonaniu Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki.
Inscenizację Bitwy Warszawskiej poprzedzi modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki, odsłonięcie pomników śp. Marii Kaczyńskiej oraz por. BOR Pawła Janeczka na Polanie Dębów Pamięci oraz uroczysta msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej celebrowana przez ks. abp. Henryka Hosera. Na cmentarzu odbędzie się też apel poległych i złożenie wieńców.
W związku z perspektywą 100. rocznicy "cudu nad Wisłą" powiat wołomiński przygotował "legitymację uczestnika obchodów Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Uczestnicy tegorocznych obchodów w Ossowie otrzymają pamiątkową legitymację z pieczątką potwierdzającą obecność. Stemple będzie można otrzymać podczas trzech kolejnych rocznic, aż do 2020 r.
W sierpniu 2020 r. podczas obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej właściciele legitymacji, którzy przez 4 lata kolekcjonowali pamiątkowe stemple wezmą udział w konkursie z nagrodami pt. "Uczestniczę w obchodach Cudu nad Wisłą w Ossowie". Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.bitwawarszawska.pl
Uroczystości upamiętniające 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbędą się także w Radzyminie. Na 15 sierpnia zaplanowano m.in. Bieg 1920 – XXVI Półmaraton "Cud nad Wisłą" i wystawę sprzętu wojskowego w centrum miasta na pl. T. Kościuszki.
Odbędą się także uroczystości kościelne i patriotyczne: msza św., apel poległych oraz złożenie wieńców na mogiłach bohaterów na Cmentarzu Poległych 1920 r.
Konflikt polsko-bolszewicki rozpoczął się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 18 listopada 1918 r. przywódca bolszewickiej Rosji Włodzimierz Lenin wydał rozkaz o rozpoczęciu Operacji "Wisła". Pokonanie Polski było celem taktycznym - głównym było wsparcie komunistów, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych po rozpadzie Austro-Węgier.
Na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana "cudem nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.
Patronat medialny nad obchodami w Ossowie objął portal historyczny Dzieje.pl. (PAP)
Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/