16.07.2010. Warszawa (PAP) - O walce niemieckiego wywiadu z rosyjskim na ziemiach polskich podczas okupacji będzie opowiadać trzecia seria historycznego serialu telewizyjnej Dwójki. Pierwszy odcinek nowej serii "Czasu honoru" zostanie wyemitowany 19 września.
16.07.2010. Warszawa (PAP) - O walce niemieckiego wywiadu z rosyjskim na ziemiach polskich podczas okupacji będzie opowiadać trzecia seria historycznego serialu telewizyjnej Dwójki. Pierwszy odcinek nowej serii "Czasu honoru" zostanie wyemitowany 19 września.
(Na zdjęciu: Plan serialu telewizyjnego "Czas honoru". Od lewej: Krystian Wieczorek, Kuba Wesołowski i Piotr Adamczyk. 27 maja 2009 r. Fot. S. Leszczyński PAP)
Jak poinformował podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami jeden z reżyserów serialu, Michał Kwieciński, trzecią część "Czasu honoru" wypełnią pojedynki oraz wartka akcja, dołączą także nowi bohaterowie.
W serialu pojawi się Paweł Małaszyński, wcielający się w rolę szpiega niemieckiego, Tadeusza, który tropi komendanta głównego polskiego podziemia. Oprócz Małaszyńskiego do ekipy dołączy Tomasz Dedek jako oficer gestapo oraz Wojciech Majchrzak grający nowego dowódcę oddziału.
Spotkanie z dziennikarzami w dawnej fabryce Norblina w Warszawie rozpoczął pojedynek Pawła Małaszyńskiego z Ksawerym Szlenkierem. Była to jedna ze scen trzeciej części serialu, która była nagrywana na oczach dziennikarzy. Pojedynek stoczony na ringu bokserskim będzie kończyć sportowe zmagania granego przez Szlenkiera Krzysztofa.
Zdjęcia do trzeciej serii rozpoczęły się pod koniec kwietnia i potrwają do końca lipca. Serial jest kręcony głównie na terenie Warszawy. Na potrzeby serialu należało przywrócić klimat stolicy z czasów wojennych. Nagrywanie scen do "Czasu honoru" wymaga odtworzenia realiów m.in. getta, więzienia na Pawiaku, siedziby Gestapo, a także Pragi oraz okolic Nowego Miasta. Obraz życia codziennego okupowanej Warszawy dopełniają wnętrza domów i kostiumy.
"Czas honoru" opowiada o losach tzw. cichociemnych, oficerów, którzy w 1941 roku zostali przerzuceni z Wielkiej Brytanii do Polski, aby w konspiracji walczyć z niemieckim okupantem. Pierwsza część serialu historycznego została wyemitowana na antenie telewizyjnej Dwójki w 2008 roku. Ostatni odcinek drugiej serii w grudniu 2009 roku obejrzały prawie 4 miliony widzów.
Widzowie rozstali się z "Czasem honoru", gdy główni bohaterowie: Janek (Antoni Pawlicki), Bronek (Maciej Zakościelny), Władek (Jan Wieczorkowski) i Michał (Jakub Wesołowski) po napadzie na Reichsbank musieli umieścić łup w bezpiecznym miejscu. Nowy odcinek, który zostanie wyemitowany 19 września, będzie kontynuował podjęty wątek.
Ponadto w trzeciej odsłonie serialu bohaterowie po niemieckiej obławie trafią do Gestapo. Aresztowania uniknie jedynie Janek. Głównym wątkiem tej serii będzie komplikująca działania konspiracyjne bohaterów walka dwóch wywiadów: niemieckiego i rosyjskiego.
Odtwórca roli Janka, Antoni Pawlicki powiedział, że scenariusz trzeciej części jest dla niego najbardziej interesujący, ponieważ obfituje w sceny sensacyjne, a bohaterowie stają przed dylematami, które mogli mieć tylko ludzie żyjący w tamtych czasach. Jego bohaterowi przyjdzie zmierzyć się na przykład z własnym bratem.
Grający Michała Jakub Wesołowski ocenił w rozmowie z PAP, że "Czas honoru" opowiada o historii w prosty sposób. "Fajnie jeżeli zachęca to młodych ludzi do sięgania po więcej" - powiedział. Z kolei inny reżyser "Czasu honoru", Michał Rosa zaznaczył, że "dobrze było przenieść się w świat II wojny światowej, którymi rządziły żelazne zasady".
Dla Wesołowskiego wcielanie się w role ludzi żyjących w przeszłości jest zawsze trudniejsze. "Dlatego staram się czytać o tamtych czasach, aby poznać ludzi, którzy dokonywali heroicznych czynów, robili rzeczy wyjątkowe i nie oczekiwali niczego w zamian" - powiedział aktor. (PAP)
mce/ hes/ dym/