Sport w PRL

31.10.2014 aktualizacja 14.07.2016

Odsłonięcie pomnika Kazimierza Górskiego w przyszłym roku

Projekt pomnika Kazimierza Górskiego. Fot. PAP/R. Guz Projekt pomnika Kazimierza Górskiego. Fot. PAP/R. Guz

Po raz kolejny przesunięte zostało odsłonięcie pomnika Kazimierza Górskiego w Warszawie. Miało odbyć się 10 października, potem 5 listopada. Realny termin to początek 2015 roku.

"Planujemy uroczystość na początku marca przyszłego roku, w 94. rocznicę urodzin byłego szkoleniowca reprezentacji Polski, a prace budowlane związane z posadowieniem cokołu powinny zacząć się w połowie listopada" - poinformował PAP prezes Fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek.

Jak dowiedziała się PAP, w ubiegłym tygodniu nastąpiło wydanie zgody przez Wydział Architektury i Planowania Przestrzennego miasta stołecznego Warszawy na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, która uprawomocniła się i inwestor pobrał dziennik budowy.

Zgodnie z planem rzeźba została odlana w Gliwicach, gdzie czeka na transport do Warszawy.

Monument przedstawiający wybitnego trenera futbolu, w dynamicznej pozie i z piłką pod ramieniem, stanie przez Stadionem Narodowym w Warszawie, na końcu głównej alei prowadzącej od strony Ronda Waszyngtona.

Jego autorem jest krakowski rzeźbiarz Marek Maślaniec, którego projekt zwyciężył w konkursie rozstrzygniętym w połowie stycznia 2014 roku.

Sam pomnik ma 3,5 m wysokości, a wraz z cokołem będzie mierzył około 5,5 m. W sferze wstępnych planów jest stworzenie od Ronda Waszyngtona do pomnika Kazimierza Górskiego Alei Gwiazd Polskiej Piłki Nożnej.

Kazimierz Górski (1921-2006) prowadził biało-czerwonych w latach 1970-1976. Jego podopieczni zdobyli złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 zajęli trzecie miejsce. W latach 1991-1995 sprawował funkcję prezesa PZPN. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi, którego dotychczas nie otrzymał żaden Polak. (PAP)

jej/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL