W miejscu urodzenia mjr. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” we wsi Markowo Wólka (Podlaskie) w niedzielę po południu odsłonięto uroczyście pamiątkową tablicę. Wcześniej bliskim „Huzara” wręczono akt nadanego mu pośmiertnie awansu na stopień majora.
Niedzielne uroczystości zorganizował IPN, Komitet Społeczny ds. Obchodów 100. rocznicy urodzin mjr. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” oraz gmina Nowe Piekuty. Patronatem objął je prezydent RP Andrzej Duda.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w miejscowości Nowe Piekuty. Po niej wręczono bliskim "Huzara" akt nadanego mu pośmiertnie awansu na stopień majora. Następnie uczestnicy przejechali do wsi Markowo Wólka, w której urodził się mjr. Kamieński. Tam uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą miejsce jego urodzenia. Tablica umieszczona jest na dużym kamieniu, znajduje się w centrum wsi, gdzie stworzono miejsce pamięci.
W uroczystości wziął udział m.in. minister edukacji Dariusz Piontkowski. Mówił, że "Huzar" to najbardziej znany na tym terenie dowódca oddziałów partyzanckich zarówno w czasie wojny jak i w okresie powojennym. Powiedział, że pamięć o żołnierzach wyklętych jest w tym miejscu ciągle żywa. Dodał, że warto wspierać i doceniać "wysiłek lokalnych samorządowców, działaczy, którzy pamiętają o swoich bliskich, którzy oddali życie za ojczyznę".
Jak powiedział PAP wójt gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński, od dawna zależało mu też na upamiętnieniu "Huzara" w miejscu jego urodzenia. Podkreślił też związki Kamieńskiego z gminą Nowe Piekuty. Kaczyński powiedział, że tutaj prowadził główną działalność, a także "najwięcej najwierniejszych towarzyszy" Kamieńskiego pochodziło właśnie z terenu tej gminy.
"To był tutaj taki jego matecznik. On tutaj, w najtrudniejszych momentach miał zawsze gdzie się znaleźć" - mówił wójt. Dodał, że ojciec "Huzara", Franciszek, był przed wojną wójtem gminy Nowe Piekuty.
Miejsc upamiętnienia "Huzara" na tym terenie jest więcej. W Nowych Piekutach przy kościele św. Kazimierza stoi pomnik mjr. Kamieńskiego. Jak mówił Kaczyński, postawiony został w 1995 roku jako jeden z pierwszych. Pomnik "Huzara" i jego żołnierzy znajduje się też w Wysokiem Mazowieckiem (o obrębie tego powiatu znajdują się Nowe Piekuty). Tam w marcu tego roku hołd żołnierzom wyklętym oddał prezydent RP Andrzej Duda.
Mjr Kazimierz Kamieński ps. Huzar to dowódca partyzantki niepodległościowej, jeden z najdłużej walczących żołnierzy podziemia, po wybuchu II wojny światowej związany był z ZWZ-AK na terenie powiatu Wysokie Mazowieckie. "Huzar" został stracony jesienią 1953 r. w areszcie śledczym w Białymstoku. W latach 90. ubiegłego wieku wyrok ten został unieważniony. Miejsce pochówku Kazimierza Kamieńskiego jest do dzisiaj nieznane, jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Poświętnem.
Inicjatorem pośmiertnego awansu kapitana Kazimierza Kamieńskiego ps. „Huzar” na stopień majora był dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (PBOT) imienia gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", płk Sławomir Kocanowski. Wniosek w tej sprawie do ministra obrony narodowej został złożony poprzez szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku.
Na wniosek żołnierzy z 14. batalionu lekkiej piechoty PBOT, w rejonie odpowiedzialności którego leży powiat wysokomazowiecki, płk Kocanowski wystąpił do ministra obrony narodowej z wnioskiem o nadanie temu batalionowi imienia Kazimierza Kamieńskiego „Huzara" - poinformował PAP por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. PBOT. (PAP)
autorzy: Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk
swi/ rof/ kow/ mmu/