Walki o granice II RP

27.06.2016 aktualizacja 30.08.2017

Odtworzono napisy na pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach. Fot. PAP/J. Ochoński Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach. Fot. PAP/J. Ochoński

Metalowe napisy z miejscami powstańczych pól bitewnych zostały odtworzone i ponownie umieszczone na pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach - jednym z symboli miasta. Lokalne władze podkreślają, że do przywrócenia napisów przyczynili się sami mieszkańcy.

"Powstania Śląskie to niezmiernie ważny moment w historii Katowic i całego Śląska, mający wpływ na to, że dziś Śląsk należy do Polski. Chcemy, by te napisy przypominały w dzisiejszych czasach o poświęceniu naszych przodków, którzy w walce o wolną ojczyznę przelewali krew" – podkreślił cytowany przez biuro prasowe katowickiego magistratu prezydent Katowic Marcin Krupa.

"Nie ukrywamy, że do przywrócenia napisów przyczynili się sami mieszkańcy, którzy interweniowali w tej sprawie" – dodał.

Odtworzone napisy na znajdującym się nieopodal Spodka pomniku prezentują nazwy miejscowości – powstańczych pól bitewnych. Są to m.in. Siemianowice, Bogucice, Mysłowice, Ruda Śląska, Halemba czy Góra Św. Anny.

Jak przypomniało biuro, metalowe litery zostały skradzione w czasie budowy Drogowej Trasy Średnicowej i przebudowy ronda w latach 2004-2005. Wcześniej "zniknął" też napis "Warszawa Powstańcom Śląskim", znajdujący się na bocznym murze pomnika, od strony hotelu Katowice.

Zlecenie wykonania projektu liter oraz określenie miejsc i rozmieszczenia ich zostało zlecone samym autorom tego pomnika – rzeźbiarzowi prof. Gustawowi Zemle i architektowi prof. Wojciechowi Zabłockiemu. Przygotowanie form rzeźbiarskich i odlewów oraz ich montaż na ścianach bastionu pomnika powierzono rzeźbiarzowi Pawłowi Pietrusińskiemu - podało biuro.

Koszt projektu, wykonania liter i ich montażu, wyniósł łącznie prawie 53 tys. zł.

Powstały w 1967 r. pomnik Powstańców Śląskich znajduje się przy katowickim rondzie, nieopodal Spodka i uznawany jest za jeden z symboli Katowic. Na pomnik składają się trzy bryły w kształcie orlich skrzydeł, symbolizujących trzy śląskie powstania sprzed prawie wieku, których historia była wyjątkowo burzliwa.

Pierwsze wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. Tłem II powstania (wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r.) były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r.

Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska - znacząco większej niż zamierzano po marcowym plebiscycie ws. przynależności państwowej tych ziem do Polski lub do Niemiec. W tych roku przypada 95. rocznica wybuchu tego największego z trzech śląskich zrywów.(PAP)

akp/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL