Specjaliści z krakowskiej i warszawskiej ASP zakończyli konserwację zachowawczą 21 sztuk tekstyliów, w tym 19 ubranek dziecięcych, które należały do ofiar niemieckiego obozu Auschwitz – dowiedziała się w piątek PAP w Muzeum Auschwitz.
Wśród tekstyliów są m.in. dziecięce bluzeczki, sukienki, fartuszki i spodenki, a także wykonana z materiałów tekstylnych choinka oraz elementy figurki z szopki bożonarodzeniowej, która przedstawia diabła.
Tekstylia zostały poddane konserwacji zachowawczej. Oznacza to, że nie była naruszona ich oryginalna substancja. Celem działań nie było bowiem przywrócenie tekstyliom ich pierwotnej formy i funkcji, gdyż ich stan zachowania jest świadectwem historii KL Auschwitz. Konserwatorzy usuwali natomiast naprawy dokonane po 1945 r.
Konserwacja, która trwała kilka miesięcy, kosztowała niespełna 100 tys. zł.
Obiekty były w złym stanie, na co złożyły się m.in. zniszczenia powstałe w trakcie użytkowania. Część z nich mogła powstać jeszcze przed przywiezieniem do obozu. Pracownicy Muzeum nie wykluczają jednak, że największe uszkodzenia mechaniczne są wynikiem tragicznych wydarzeń w Auschwitz.
Niekorzystny wpływ na tekstylia miały też procesy wynikające z naturalnego starzenia, prób napraw, czy warunków przechowywania. Przez wiele lat były one umieszczone w nieklimatyzowanych pomieszczeniach, w których następowały wahania temperatury i wilgotności. Część obiektów eksponowano też na wystawach czasowych.
Obecnie zakończona konserwacja to kontynuacja działań, które Muzeum podjęło w ub.r. Wówczas specjaliści zajęli się 38 sztukami ubranek dziecięcych.
W muzealnym magazynie tekstyliów przechowywanych jest ponad 1,8 tys. obiektów. To m.in. tałesy, odzież więźniarska, różne naszywki i oznaczenia więźniarskie, odzież cywilna, w tym ubranka dziecięce, a także sienniki i kołdry.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/