Wkrótce rozpocznie się konserwacja zachowawcza 21 sztuk tekstyliów, w tym 19 ubranek dziecięcych, ze zbiorów Muzeum Auschwitz. Placówka poinformowała w piątek, że wyłoniła już wykonawców. Zajmą się tym specjaliści z krakowskiej i warszawskiej ASP.
W ich ręce trafi 21 obiektów: 19 ubranek dziecięcych, w tym bluzeczki, sukienki, fartuszki i spodenki, a także wykonana z materiałów tekstylnych choinka oraz diabełek z szopki bożonarodzeniowej.
Obiekty są w złym stanie, na co złożyły się m.in. zniszczenia powstałe w trakcie użytkowania. „Ze względu na trudne warunki życiowe w czasie wojny, jest prawdopodobne, że część zniszczeń i napraw powstała przed okresem obozowym. Natomiast nie jest wykluczone, że największe rozdarcia i inne uszkodzenia mechaniczne są świadectwem tragicznych wydarzeń mających miejsce w Auschwitz” – podało Muzeum.
Niekorzystny wpływ na ubrania miały też procesy wynikające z naturalnego starzenia, prób napraw i warunków przechowywania. Przez wiele lat były one umieszczone w nieklimatyzowanych pomieszczeniach, w których następowały wahania temperatury i wilgotności związane ze zmianami pór roku. Część obiektów eksponowano na wystawach czasowych.
Muzeum poinformowało, że wykonawca będzie miał czas na konserwację do połowy grudnia br. Konserwacja będzie kosztowała 95,7 tys. zł.
Tekstylia zostaną będą poddane konserwacji zachowawczej, czyli nie będzie naruszona ich oryginalna substancja. Celem działań nie jest przywrócenie tekstyliom pierwotnej formy i funkcji, ponieważ stan zachowania jest świadectwem historii KL Auschwitz. Odzież podczas istnienia obozu była wielokrotnie przerabiana oraz naprawiana. Konserwatorzy muszą m.in. usunąć naprawy dokonane po 1945 r.
Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że obecna konserwacja oznacza kontynuację działań, które placówka podjęła w ub.r. Wówczas specjaliści zajęli się 38 sztukami ubranek dziecięcych.
W muzealnym magazynie tekstyliów przechowywanych jest ponad 1,8 tys. obiektów. To m.in. tałesy, odzież więźniarska, różne naszywki i oznaczenia więźniarskie, odzież cywilna, w tym ubranka dziecięce, a także sienniki i kołdry.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/