Polska po 1989 roku

06.04.2019 aktualizacja 07.04.2019

Opolskie obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej

W Kostowie koło Byczyny w sobotę odbyły się wojewódzkie obchody dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Organizatorem uroczystości byli wojewoda opolski i Klub Gazety Polskiej.

W asyście kompanii honorowej wojska i pocztów sztandarowych na cmentarzu w Kostowie, gdzie w 2013 r. wybudowano pierwszy w województwie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, odbyły się regionalne obchody dziewiątej rocznicy tragedii, w wyniku której zginął prezydent RP Lech Kaczyński i 96 towarzyszących mu osób z różnych instytucji i ugrupowań politycznych.

Senator PiS Jerzy Czerwiński podkreślał, że mimo upływu dziewięciu lat Polacy nadal czekają na pełny raport dotyczący wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. Europoseł Sławomir Kłosowski (PiS) przypomniał, że do 2015 r. w Polsce robiono wiele, aby w dyskusji publicznej kwestie związane z przyczynami katastrofy pojawiały się możliwie rzadko. "Robimy to dla przyszłych pokoleń, aby pamiętały" – podkreślił Kłosowski.

Drugi dzień uroczystości upamiętniających ofiary tragedii sprzed dziewięciu lat rozpocznie się w najbliższą środę uroczystą akademią w sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL