Kościół katolicki w PRL

04.03.2013 aktualizacja 14.07.2016

Opowieść matki księdza Popiełuszki w "L'Osservatore Romano"

"Jeśli umrę, nie opłakujcie mnie" - te ostatnie słowa księdza Jerzego Popiełuszki wypowiedziane przed wyjściem z rodzinnego domu są tytułem wywiadu z matką błogosławionego, opublikowanego we wtorkowym numerze watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano". 92-letnia Marianna Popiełuszko opowiedziała na łamach gazety o swoim ostatnim spotkaniu z synem, przed jego śmiercią w październiku 1984 roku, gdy został zamordowany przez oficerów SB.

"Było to we wrześniu 1984 roku. Przyjechał do domu bez zapowiedzi. Nie mówił o sobie, ale wiedziałam, że go śledzono: nawet z okien naszego domu widać było auta z agentami. Ale on był odważny, pomimo że fizycznie słaby" - powiedziała matka księdza, beatyfikowanego w 2010 r.

Następnie dodała: "Zostawił mi do zacerowania swoją sutannę, mówiąc: +Zabiorę ją następnym razem. Jeżeli nie, to będziesz miała po mnie pamiątkę+. A żegnając nas, powiedział: +Pamiętajcie, jeśli umrę, nie opłakujcie mnie+".

"Skamieniałam, bo nigdy nie mówił w taki sposób" - wyznała.

Podkreśliła, że nigdy nie myślała o tym, że jej syn zginie męczeńską śmiercią.

"Lecz dzisiaj myślę, że zostając księdzem musiał myśleć o tym, że może umrzeć jak męczennik, bo to jest wpisane w powołanie kapłańskie" – dodała Marianna Popiełuszko.

W watykańskim dzienniku opowiedziała też o odprawianych przez księdza Jerzego w stanie wojennym mszach za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, których słuchała w Radiu Wolna Europa. Przyznała: "Byłam bardzo wzruszona, słuchając słów mego syna w radiu. Ale przede wszystkim byłam zadowolona z tych mszy, bo wiedziałam, że dzięki nim nawraca się dużo osób". (PAP)

sw/ mc/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL