Wrocławskie Ossolineum rozpoczęło realizację Muzeum Pana Tadeusza. Ma ono zostać otwarte w 2016 r. - po przebudowie i wyposażeniu pomieszczeń, w których będzie funkcjonować. Wystawa, której częścią będzie rękopis poematu Adama Mickiewicza, będzie interaktywna.
Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej Marcin Hamkało z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, wystawa będzie miała przede wszystkim cel edukacyjny. „To będzie interaktywne, multimedialne narzędzie, dzięki któremu będziemy przekazywać określone wartości (...). Dlatego zakładamy inne programy zwiedzania np. dla dzieci, a inne dla turystów” - mówił Hamkało.
Koncepcja muzeum przewiduje powstanie 10 sal ekspozycyjnych, poświęconych osobnym zagadnieniom np. prezentującym tło epoki. Salonik romantyka – to nazwa sali muzealnej, w której zwiedzający będą mogli obejrzeć malarstwo tej epoki; natomiast w bibliotece romantyka zapoznają się z najwybitniejszymi dziełami literackimi romantyzmu. Centralną salą muzeum będzie ta poświęcona rękopisowi poematu. Oryginał dzieła Adama Mickiewicza będzie eksponowany tylko przez kilkadziesiąt dni w roku, a pozostały okres spędzi w specjalnym skarbcu. Na co dzień zastąpi go reprodukcja.
Widzowie będą mogli podziwiać odpowiednio przygotowane komputerowe zapisy i powiększenia oryginału. Treść Pana Tadeusza będzie również recytowana. Innym pomysłem na opowieść o narodowym poemacie są rekonstrukcje dworu staropolskiego oraz karczmy, w której będą mogły się odbywać lekcje muzealne. „Będziemy się starali przybliżyć w tych miejscach epokę. Pokazać jak biesiadowano, rozmawiano, sejmikowano. Będzie to też opowieść o ówczesnej obyczajowości” - mówił Hamkało.
Autorka koncepcji interaktywnego muzeum Agnieszka Sowa-Szenk nie chciała zdradzać szczegółów tej części wystawy. „Zależy nam na efekcie zaskoczenia. Mogę tylko powiedzieć, że na wystawie będzie się można spotkać z awatarem” - powiedziała Sowa-Szenk.
Muzeum ma kosztować ponad 45 mln zł. 38 mln zł pochodzi z funduszy europejskich i ministerialnej dotacji w ramach programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego".
Pomysł powołania Muzeum Pana Tadeusza narodził się w 2006 r. Przez trzy lata trwał generalny remont mieszczącej się na wrocławskim Rynku Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w której powstaje placówka. Dotychczas były tam prezentowane wystawy czasowe. Znajdują się tu również gabinety poświęcone postaciom Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich, które pozostaną w muzeum. (PAP)
ros/ agz/