Na ostatnie zwiedzanie Stacji Radegast przed rozpoczęciem remontu zaprasza w sobotę Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Teren dawnej stacji kolejowej, z której odprawiano pociągi z więźniami getta wywożonymi do obozów zagłady, będzie otwarty już od świtu.
Jak podkreślają pracownicy oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych mieszczącego się na Stacji Radegast, sobota będzie ostatnim dniem przed rozpoczęciem kompleksowej modernizacji obiektu, w czasie której znajdujące się na jego terenie muzeum i memoriał będą trudno dostępne lub wręcz zamknięte.
"Bardzo ciekawi nas jak wy - nasi odwiedzający - widzicie miejsce, które my oglądamy na co dzień. Dlatego przez całą sobotę, od wschodu słońca o godz. 5.00 do zachodu o godz. 18 teren Stacji Radegast oddajemy w ręce fotografów. Otworzymy miejsca na co dzień niedostępne, pozwolimy zajrzeć tam, gdzie zwykły odwiedzający zajrzeć nie może" - napisali w zaproszeniu zamieszczonym na stronie Muzeum.
W tym wyjątkowym dniu Stacja Radegast ma stać się nie tylko plenerem fotograficznym - w czym pomoże zapalony specjalnie na tę okazję Znicz Pamięci oraz udostępnione wszystkie obiekty oraz punkty widokowe, z których można będzie je sfotografować z innej niż zwykle perspektywy. Do dyspozycji zwiedzających będą także historycy i przewodnicy, którzy opowiedzą o symbolice Pomnika i Tunelu Deportowanych oraz wskażą miejsce, z którego więźniowe getta byli wywożeni do obozów zagłady.
Istniejący od 2006 r. oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Stacja Radegast, to dawna stacja kolejowa, która w styczniu 1942 r. stała się łódzkim Umschlagplatz - miejscem, z którego wywożono mieszkańców Litzmannstadt Getto do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Litzmannstadt Getto było drugim co do wielkości i najdłużej działającym na ziemiach polskich gettem. W latach 1940-44 Niemcy zamknęli w nim łącznie ok. 220 tys. Żydów i Romów. Według różnych źródeł, ocalało 7-13 tys. osób; na terenie getta zginęło prawie 45 tys., pozostali zostali wywiezieni do obozów zagłady.
Stacja wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków. W ramach remontu przewidziana jest m.in. modernizacja budynku ekspozycyjnego i Tunelu Deportowanych, a także stworzenie miejsca ekspozycyjnego dla unikatowej makiety historycznego obszaru Litzmannstadt Getto z maja 1944 roku, która obecnie tworzona jest w Muzeum. Interaktywna makieta getta w skali 1:1400, która zostanie wyposażona we wszelkie technologie multimedialne, powstaje na podstawie historycznych planów miasta oraz fotografii budynków.
Prace remontowe o łącznej wartości 8 mln zł prowadzone będą nie tylko na Stacji Radegast, ale także w innej jednostce Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddziale Martyrologii Radogoszcz.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/