Auschwitz

15.03.2018

Polska Rada Chrześcijan i Żydów apeluje o wsparcie dla dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. Fot. PAP/D. Delmanowicz Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Wyrażamy nasze poparcie dla dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Mateusza Andrzeja Cywińskiego i apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie dla niego - podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

"Znamy osobiście dr. Cywińskiego, jego kompetencje i poświęcenie w pracy na rzecz pamięci o tragedii, jaka się w tym miejscu dokonała. Znamy liczne krajowe i międzynarodowe niezwykle pozytywne opinie o funkcjonowaniu Muzeum Auschwitz-Birkenau, którym Cywiński umiejętnie i ofiarnie kieruje od 2006 r. Cieszy nas szerokie międzynarodowe uznanie dla Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, które – dzięki swoim publikacjom, organizowanym wystawom i konferencjom – stało się w XXI wieku czołowym światowym ośrodkiem dyskusji o Zagładzie i ludobójstwie" - czytamy w dokumencie.

W ocenie Rady, "jednym z największych dokonań polskiej dyplomacji III RP" jest Fundacja Auschwitz-Birkenau, powołana dzięki zaangażowaniu Cywińskiego, która zdołała zgromadzić "znaczące środki finansowe przeznaczone na konserwację obiektów obozowych". "Znamy kształt muzealnej ekspozycji na terenie Miejsca Pamięci i ogrom wykonywanej tam pracy, także edukacyjnej. Można by jedynie życzyć polskim instytucjom kultury tak kompetentnego kierownictwa i tak dalekosiężnej wizji" - oceniono w komunikacie.

Według Rady, kontrowersje wokół miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau to "ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje nasza ojczyzna". "Wyrażamy nasze poparcie dla dyrektora Piotra Cywińskiego i apelujemy o wsparcie dla niego do wszystkich ludzi dobrej woli. Ewentualne personalne rozgrywki wokół Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z pewnością odbiłyby się szerokim echem w całym świecie, ukazując Polskę w fatalnym świetle" - podkreślono w dokumencie.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów zaznaczyła, że Auschwitz-Birkenau jest "miejscem wyjątkowym, na które zwrócone są oczy całego świata. "To tam papież Jan Paweł II mówił w 1979 r.: +Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści+. Również dzisiaj widzimy, że trzeba przypominać o granicach nienawiści, która inaczej ma skłonność do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się i zatruwania życia całych narodów" - stwierdzono w oświadczeniu.

Pod oświadczeniem podpisali się współprzewodniczący Rady ze strony żydowskiej Stanisław Krajewski i współprzewodniczący ze strony chrześcijańskiej Zbigniew Nosowski.

Oświadczenie wydano w związku z pojawiającymi się wezwaniami do odwołania Cywińskiego z funkcji dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau, formułowanymi m.in. przez dziennikarza śledczego i publicystę Witolda Gadowskiego. W poniedziałek w Polskim Radiu Gadowski zarzucił Cywińskiemu, że wyłączył dla zwiedzających ekspozycje dotyczące polskiego ruchu oporu w nazistowskim obozie Auschwitz, ponieważ "nie chce eksponować polskich wątków, najważniejszych jeśli chodzi o ruch oporu w Auschwitz". "Jeżeli pan dyrektor będzie zwlekał z udostępnieniem polskich ekspozycji to ja będę o tym głośno mówił i domagał się jego dymisji" - powiedział Gadowski.

Piotr M.A. Cywiński (ur. 1972 r.) jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem mediewistą, absolwentem Uniwersytetu Marka Blocha w Strasburgu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od września 2006 r. kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 r. Jej celem jest dążenie do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.(PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ rosa/

Oświadczenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w obronie dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL