Witrynę internetową, która ma przygotować pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży do wizyty w byłym niemieckim obozie Auschwitz, stworzyło oświęcimskie Centrum Dialogu i Modlitwy. Informacje na www.auschwitz.cdim.pl dostępne są w kilkunastu wersjach językowych.
Podczas ŚDM, które odbędą się w Krakowie, oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od Oświęcimia, chęć zobaczenia byłego obozu zadeklarowało ok. 350 tys. pielgrzymów. „Z przyczyn organizacyjnych, przy tak dużej ilości uczestników (…) na terenie Muzeum, będą ograniczone możliwości zatrzymania się, refleksji i modlitwy. Tym bardziej istotne jest, abyście przed wizytą odpowiednio się do niej przygotowali” – napisano na stronie głównej.
Centrum Dialogi i Modlitwy w tekście wprowadzającym podkreśliło, że wizyta w byłym obozie jest nie tylko wydarzeniem edukacyjnym, ale również uczczeniem zmarłych, sprawdzianem sumienia, wyznaniem wiary i podjęciem zobowiązania do życia w pojednaniu.
Na stronach przypomniany został kontekst historyczny powstania obozu. „+Auschwitz+ jest niemiecką nazwą polskiego miasta Oświęcim, które po inwazji w 1939 r. i pokonaniu Polski zostało włączone do Rzeszy Niemieckiej. W celu wyeliminowania polskiej elity, która mogłaby organizować ruch oporu, władze niemieckie założyły tu w czerwcu 1940 roku obóz +Konzentrationslager Auschwitz+. W kolejnych latach obóz był w szybkim tempie rozbudowywany i otrzymał dodatkowe zadania, przede wszystkim zagładę Żydów” – można przeczytać we wprowadzeniu, które zostało przetłumaczone na 17 języków.
Podczas ŚDM, które odbędą się w Krakowie, oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od Oświęcimia, chęć zobaczenia byłego obozu zadeklarowało ok. 350 tys. pielgrzymów. „Z przyczyn organizacyjnych, przy tak dużej ilości uczestników (…) na terenie Muzeum, będą ograniczone możliwości zatrzymania się, refleksji i modlitwy. Tym bardziej istotne jest, abyście przed wizytą odpowiednio się do niej przygotowali” – napisano na stronie głównej.
Centrum zwróciło uwagę, że Miejsce Pamięci odwiedzają goście, których porusza historia Auschwitz, ale konteksty ich pamięci są różnorodne. „Żydzi postrzegają to miejsce jako symbol prawie całkowicie zrealizowanego planu zagłady żydowskiego świata w chrześcijańskiej Europie, Holocaust, Szoah. Polacy pamiętają ucisk i terror okupacji neopogańskich nazistowskich Niemiec, któremu stawiało opór zakorzenione w chrześcijańskich wartościach społeczeństwo. Obywatele z krajów byłego Związku Radzieckiego przypominają wyzwolenie Europy od faszyzmu przez Armię Radziecką w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Dla Niemców Auschwitz stanowi przypomnienie największej porażki w ich dziejach oraz wyzwaniem do moralnej odnowy. Istnieją jeszcze inne perspektywy pamięci” – napisano.
Centrum przybliża historię obozu przekierowując internautów na stronę internetową Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Informacje dostępne są w 19 wersjach językowych. Znaleźć tam także lekcje internetowe, które pozwalają na poszerzenie wiedzy.
Na stronach, które Centrum Dialogu i Modlitwy przygotowało dla pielgrzymów, można znaleźć także słowa papieży: św. Jana Pawła II i jego następcy Benedykta XVI, które wypowiedzieli podczas swoich wizyt w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Są także teksty modlitw.
Centrum powstało w 1992 r., nieopodal byłego obozu macierzystego Auschwitz. Jest instytucją katolicką, założoną przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z europejskimi biskupami i przedstawicielami organizacji żydowskich. Jego ideą jest stworzenie miejsca spotkań, edukacji, refleksji i modlitwy dla odwiedzających Auschwitz. Ma być formą uczczenia pamięci ofiar i przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło już dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r.(PAP)
szf/ mow/