Grudzień 1970

26.12.2014 aktualizacja 14.07.2016

Otwarcie Centrum Dialogu Przełomy planowane na wiosnę

Milicyjna polewaczka i transporter opancerzony, to niektóre z eksponatów, które znajdą się w powstającym w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy. Otwarcie placówki poświęconej najnowszej historii regionu i pielęgnującej tożsamość jego mieszkańców planowane jest na wiosnę 2015 r.

Centrum powstaje na Placu Solidarności, na którym podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło kilkanaście osób. Budynek pawilonu wystawowego jest już gotowy, wewnątrz trwają prace w salach ekspozycyjnych.

"Wystawy zbudowane są przede wszystkim z tekstów, różnego typu archiwaliów ukazanych w odpowiedniej scenografii, a także historycznych rekonstrukcji" - mówi PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski. "Ekspozycja będzie zawierała artystyczne instalacje ilustrujące wybrane tematy oraz multimedia - infokioski, projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych. Ostatnimi czasy - dzięki darom szczecinian - przybyło dokumentów i pamiątek" - dodaje.

"Centrum ma w sposób narracyjny ukazać historię polskiego Pomorza, ze szczególnym uwypukleniem tych momentów - przełomów, zawartych w nazwie - podczas których rodziła się tożsamość społeczeństwa obywatelskiego" - mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski..

Karwowski nie zdradza szczegółów ekspozycji, ale wiadomo już, że jednym z bardziej imponujących eksponatów będzie milicyjna polewaczka, którą przekazała niedawno Centrum zachodniopomorska policja. Milicja w PRL używała takich pojazdów do tłumienia zamieszek. Obok polewaczki zwiedzający zobaczą także milicyjny transporter opancerzony BTR.

Muzeum będzie prezentowało najnowszą historię regionu. "Centrum ma w sposób narracyjny ukazać historię polskiego Pomorza, ze szczególnym uwypukleniem tych momentów - przełomów, zawartych w nazwie - podczas których rodziła się tożsamość społeczeństwa obywatelskiego" - opowiada Karwowski. "Istotą przedsięwzięcia nie jest jednak ukazanie kanonicznej wersji historii, ale przedstawienie pewnego stanu refleksji nad nią. Perspektywa ta będzie punktem wyjścia do debat, dyskusji i sporów" - dodaje.

Pierwotnie planowano zakończenie inwestycji pod koniec sierpnia br., ale terminu nie udało się dotrzymać "wskutek wydłużających się prac projektowych wystawy" - tłumaczy Karwowski.

Według Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz z Centrum, powinno ono zostać otwarte na wiosnę 2015 r. Podczas gromadzenia eksponatów trafiło do Centrum bardzo dużo ciekawych materiałów nie tylko z Polski, ale również zagranicy – mówi. To m.in. zdjęcia i filmy archiwalne, skany zachodnich gazet informujące o wydarzeniach grudnia 1970 r. w Szczecinie, materiały propagandowe, które trafiały do żołnierzy w stanie wojennym, czy modlitewniki od gminy żydowskiej – wylicza.

Wartość budowanego Centrum to ok. 23 mln zł, z czego 70 proc. środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, a 30 proc. z budżetu województwa.

17 grudnia 1970 r., na wieść o ogłoszeniu przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności, w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie wybuchł strajk. Stoczniowcy wyszli na ulice. Dołączali do nich pracownicy innych zakładów oraz mieszkańcy Szczecina. Demonstranci przeszli do centrum miasta pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, chcąc rozmawiać z przedstawicielami władz partii. Ponieważ nie spełniono ich postulatu, manifestanci podpalili gmach komitetu. W odpowiedzi milicja i wojsko zaczęły strzelać w kierunku tłumu. Zginęło wówczas 16 osób, ponad 100 zostało rannych. Ciała zabitych chowano po kryjomu w nocy, w pochówku mogła uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina.(PAP)

res/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL