Auschwitz

02.09.2019

Otwarcie drogi, która odsunie ruch od bramy b. obozu Birkenau - w październiku

Droga, która odsunie ruch samochodowy od historycznej bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, zostanie otwarta w październiku – poinformował w poniedziałek wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek.

Samorządowiec powiedział, że firma, która wykonuje prace, ma czas na ich zakończenie do listopada. Istniała wprawdzie szansa, że stanie się to już na przełomie sierpnia i września, ale drogowcy na kilka tygodni zeszli z budowy. „Firma wróci na plac w połowie września. Jeśli +rzucą+ odpowiednie siły, to powinni ukończyć prace w październiku” – podkreślił Smolarek.

Wójt dodał, że większość prac została już ukończona. Pozostało już tylko położenie warstwy ścieralnej asfaltu oraz dokończenie dwóch skrzyżowań.

Obecnie ruch kołowy przebiega wzdłuż wschodniego ogrodzenia byłego obozu. Droga jest oddalona od niego o kilkanaście metrów. W centralnej części znajduje się historyczna brama, uznawana za jeden z symboli miejsca pamięci Auschwitz. Tuż przy niej jest skrzyżowanie.

Nowa droga „odsunie” ulicę Ofiar Faszyzmu od poobozowego ogrodzenia. Przebiegnie od południowo-wschodniego krańca byłego obozu i do północno-wschodniego rogu miejsca pamięci. Od historycznej bramy będzie ją dzieliło w prostej linii ok. 150 m. Poprawi bezpieczeństwo historycznych miejsc, ale także skorzystają z niej mieszkańcy sołectwa Brzezinka. Zniknąć mają problemy wynikające z dużego natężenia ruchu turystycznego. Długość drogi wyniesie ok. 1 km. Prace przy jej budowie trwają od jesieni ub.r. Koszt inwestycji wyniesie ponad 6 mln zł.

Istniejąca dotychczas jezdnia stanie się drogą wewnętrzną Muzeum. Korzystały z niej będą jedynie samochody delegacji oraz pracownicy.

Inwestorem przy budowie jest gmina. 80 proc. funduszy pochodzi z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Po 10 proc. przeznaczyły na ten cel gmina Oświęcim i tutejszy powiat.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które budowała prywatna spółka. Jest skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz.

Od 1997 r. na inwestycje pod auspicjami Programu z budżetu państwa trafiło ok. 103 mln zł. Fundusze te wraz z wkładem beneficjentów, który wyniósł ok. 75 mln zł, umożliwiły realizację inwestycji o łącznej wartości ok. 178 mln zł. M.in. zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny w Oświęcimiu, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego.

Pierwszy etap Programu obejmował lata 1997-2001. Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2002-06, trzecią - 2007-11 i czwartą – 2012-15. Piąty etap obejmuje lata 2016-20.

Realizacja inwestycji w ramach V etapu Programu ma kosztować niemal 53,2 mln zł. Z budżetu państwa trafi na ten cel 35 mln zł. Wkład beneficjentów wynosi blisko 18,2 mln zł. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL