Polska po 1989 roku

22.01.2018

P. Jaki: materiał "Superwizjera" podstawą do postawienia zarzutów "Dumie i Nowoczesności"

Materiał "Superwizjera" jest nie tylko podstawą do delegalizacji organizacji "Duma i Nowoczesność", ale i podstawą do postawienia jej zarzutów w procesie karnym - uważa wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczące działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". "+Ołtarzyk+ ku czci Adolfa Hitlera, płonąca swastyka, +Sieg Heil!+. To dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów. Dziennikarzom +Superwizjera+ TVN udało się przeniknąć do tego środowiska. Na nagraniach ukrytą kamerą widać, jak ono funkcjonuje" - tak o materiale "Superwizjera" pisze na swoich stronach internetowych TVN24.

O tę sprawę pytany był w poniedziałek w radiowej Trójce wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

„Ja jestem zdeterminowany w jednej sprawie: że każde przejawy tego typu działania trzeba w sposób stanowczy, siłą państwa zwalczać” - powiedział Jaki. "Samo to zdarzenie jednak paradoksalnie pokazuje, że w Polsce nie jest tak źle, jakby się wielu wydawało, ponieważ okazuje się, że ci ludzie muszą się spotykać gdzieś w lasach, chować się, ponieważ nie ma powszechnej akceptacji w społeczeństwie dla takich zachowań" - dodał.

"My w sposób stanowczy zwalczaliśmy i będziemy zwalczać tego typu zachowania" - zapewnił wiceminister, dodając, że obejmuje to również propagowanie drugiego wielkiego totalitaryzmu, którym był komunizm.

"Moim zdaniem (ten materiał) nie tylko jest podstawą do delegalizacji tej organizacji, ale podstawą do postawienia zarzutów w procesie karnym" - ocenił wiceminister.

sno/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL