Polska po 1989 roku

20.09.2019

P. Walczak: KAS kontynuuje tradycje polskiej skarbowości, zjednoczonej po zaborach

Krajowa Administracja Skarbowa kontynuuje przedwojenne tradycje polskiej skarbowości, zjednoczonej po zaborach – zapewnia szef KAS Piotr Walczak, cytowany w piątkowym komunikacie. W sobotę, 21 września przypada święto tej instytucji.

Jak podano w komunikacie, w piątek skarbowcy po raz trzeci obchodzą swoje święto - w przededniu Dnia KAS. W tym roku święto to łączy się ze 100-leciem Polskiej Skarbowości. Miejscem tegorocznych centralnych obchodów Dnia KAS jest Gdynia.

CZYTAJ TAKŻE

„Przed wiekiem, gdy odbudowywano Niepodległą, dzięki zjednoczeniu polskiej skarbowości po zaborach, udało się stworzyć silną, nowoczesną administrację, która przyczyniła się do tego, że polski budżet był w stanie zbudować Gdynię" - mówi cytowany szef KAS, nadinspektor Piotr Walczak.

"Polska skarbowość kontynuuje tą przedwojenną tradycję z powodzeniem. Znacząco zwiększyliśmy wpływy budżetowe oraz zmniejszyliśmy szarą strefę, co miało korzystny wpływ na stan polskiego budżetu oraz kondycję polskiego biznesu, który chronimy przed nieuczciwą konkurencją oszustów podatkowych” - podkreślił szef KAS. Walczak podziękował wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom KAS za ciężką pracę i odpowiedzialną służbę dla Polski.

„Przed wiekiem, gdy odbudowywano Niepodległą, dzięki zjednoczeniu polskiej skarbowości po zaborach, udało się stworzyć silną, nowoczesną administrację, która przyczyniła się do tego, że polski budżet był w stanie zbudować Gdynię" - mówi cytowany szef KAS, nadinspektor Piotr Walczak.

Zdaniem zastępcy szefa KAS Tomasza Słaboszowskiego port w Gdyni to miejsce symboliczne dla Pomorza i całej Polski, a KAS swoją pracą podtrzymuje dobre tradycje i przyczynia się rozwoju gospodarki kraju.

Leszek Synak, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, która jest gospodarzem i organizatorem obchodów Dnia KAS, zauważył, że gdańska IAS jest jednym z istotniejszych elementów całej KAS, bowiem Trójmiasto to głównie porty w Gdyni i Gdańsku, które obsługują 97 proc. obrotu kontenerowego.

"W ramach naszych działań, dzięki ciężkiej pracy pracowników i funkcjonariuszy pomorskiej KAS do budżetu państwa w 2018 r. wpłynęło 38,4 mld zł" - poinformował Synak.

Jak podano w komunikacie, KAS jest wyspecjalizowaną administracją rządową, wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej. KAS zapewnia obsługę i wsparcie podatników (w tym przedsiębiorców) w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych.

W ramach KAS działa Służba Celno-Skarbowa - umundurowana formacja, którą tworzą funkcjonariusze. KAS tworzą: departamenty Ministerstwa Finansów nadzorowane przez szefa KAS oraz zastępców Szefa KAS; 16 izb administracji skarbowej; 16 urzędów celno-skarbowych, 45 delegatur UCS, 144 oddziały celne; 400 urzędów skarbowych; Krajowa Informacja Skarbowa, Krajowa Szkoła Skarbowości.

"W strukturach KAS zatrudnionych jest ponad 61 tys. pracowników i funkcjonariuszy" - dodano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL