Region Płocki NSZZ „Solidarność” przekazał powstającemu w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pamiątki związane z historią związku z lat 80., w tym z działalnością podziemną w okresie stanu wojennego.
Wśród pamiątek, które mają stanowić część muzealnej ekspozycji, znalazły się m.in. wydawnictwa i dokumenty, jak legitymacja pierwszego przewodniczącego „S” w Płocku Wojciecha Wiścickiego (1944-82), który internowany w stanie wojennym w ośrodku w Kwidzynie został dotkliwie pobity przez ZOMO podczas pacyfikacji obozu - zwolniony w 1982 r., przebywał na emigracji w Australii, gdzie zmarł w 1985 r.
Jak poinformował PAP wiceprzewodniczący Regionu Płockiego NSZZ „S” Andrzej Burnat, planowana jest tam szczegółowa archiwalna kwerenda i zbiórka pamiątek, dotyczących historii związku, które również mają trafić do muzeum Żołnierzy Wyklętych.
„To bardzo ważna instytucja, która wreszcie powstała. Jesteśmy za to wdzięczni. Po przeprowadzce do nowej siedziby jesteśmy w trakcie porządkowania naszego archiwum. Jest wiele popakowanych kartonów, na razie nieprzejrzanych. Na pewno znajdzie się jeszcze wiele rzeczy. Chcemy by znajdujące się u nas pamiątki ujrzały światło dzienne, żeby ludzie mogli je zobaczyć na muzealnej wystawie” – powiedział PAP Burnat.
„Na razie przekazaliśmy do muzeum związkowe gazety z lat 1980-81, koperty, znaczki, dokument z tekstem ślubowania z 1981 r., jaki powstał przy okazji ufundowania naszego sztandaru, a także ulotki z czasu stanu wojennego oraz pamiątki z więzienia, gdzie byli internowani nasi koledzy, jak krzyż, czy różaniec. Wśród dokumentów, które zawieźliśmy do muzeum jest też legitymacja pierwszego przewodniczącego naszego regionu Wojciecha Wiścickiego” - mówił wiceprzewodniczący Regionu Płockiego NSZZ „S” Andrzej Burnat.
„Na razie przekazaliśmy do muzeum związkowe gazety z lat 1980-81, koperty, znaczki, dokument z tekstem ślubowania z 1981 r., jaki powstał przy okazji ufundowania naszego sztandaru, a także ulotki z czasu stanu wojennego oraz pamiątki z więzienia, gdzie byli internowani nasi koledzy, jak krzyż, czy różaniec. Wśród dokumentów, które zawieźliśmy do muzeum jest też legitymacja pierwszego przewodniczącego naszego regionu Wojciecha Wiścickiego” – dodał Burnat.
Zapowiedział, że Region Płocki NSZZ „S” zwróci się z apelem do komisji zakładowych oraz do dawnych członków związku o przekazywanie wszelkich pamiątek związanych z jego działalnością w latach 80. XX wieku do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Dyrektor tej placówki Jacek Pawłowicz powiedział PAP, że apel o przekazywanie tam pamiątek dotyczy zarówno tych związanych z Żołnierzami Wyklętymi, jak i późniejszą działalnością niepodległościową w czasach PRL, w tym w okresie stanu wojennego oraz podziemnej „S”, a także obejmujących historię innych organizacji opozycyjnych, jak np. „Solidarność Walcząca” czy Federacja Młodzieży Walczącej.
„Z Płocka otrzymaliśmy wiele naprawdę wspaniałych rzeczy, bardzo ważnych, obrazujących historię związku, jego działalność i represje wobec ludzi Solidarności. Musimy je teraz skatalogować, opisać. Czekamy jednocześnie na inne pamiątki. Z całą pewnością wszystkie, które trafią do naszego muzeum, znajdą swoje miejsce na przyszłej ekspozycji” – podkreślił Pawłowicz.
Oficjalne otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstaje na terenie aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, planowane jest 1 marca 2019 r. W zaaranżowanym na cele ekspozycyjne kompleksie budynków powstaną wystawy prezentujące dzieje oddziałów partyzanckich antykomunistycznego podziemia po II wojnie światowej, a także organizacji niepodległościowych z czasów PRL, w tym „S” oraz najważniejsze wydarzenia tego okresu do 1989 r.
Akt powołania placówki został podpisany 29 lutego, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Oprócz działalności wystawienniczej, muzeum zamierza realizować też projekty edukacyjne i wydawnicze - w planach jest m.in. utworzenie centrum edukacyjnego, z salą kinową, aulą i pracowniami tematycznymi.
W areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w okresie stalinowskim więziono i zamordowano m.in. rtm. Witolda Pileckiego, mjr Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łupaszka”, mjr Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” i gen. Augusta Emila Fieldorfa, ps. „Nil”. Po pokazowym procesie 1 marca 1951 r. zostało tam rozstrzelanych siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z płk. Łukaszem Cieplińskim, ps. „Pług” - data ich śmierci jest obchodzona od 2011 r. jako święto państwowe, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.(PAP)
mb/ mow/