Procesy rozliczeń z przeszłością i wykorzystywanie pamięci w polityce są tematami międzynarodowej konferencji „Regiony pamięci. Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie porównawczej”, która rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie.
„Tematem konferencji są doświadczenia masowej przemocy w XX wieku. Wykraczamy poza perspektywę europejską, odchodzimy też od ideologicznego przeciwstawienia: wschód Europy – zachód Europy, po to, by porównać Europę Wschodnią z innymi regionami na świecie i w ten sposób stworzyć nowe perspektywy badawcze, punkty odniesienia i interpretacje” - powiedziała PAP dr Małgorzata Pakier ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, członek komitetu organizacyjnego konferencji.
Podczas konferencji zostaną poruszone takie tematy jak: pamięć o migracjach ludności (m.in. deportacje i przesiedlenia Polaków), zmianach granic w XX wieku (Indie-Pakistan), procesy rozliczeń z przeszłością i pojednania (na przykładzie Rwandy, Peru i Niemiec).
Podczas konferencji zostaną poruszone takie tematy jak: pamięć o migracjach ludności (m.in. deportacje i przesiedlenia Polaków), zmianach granic w XX wieku (Indie-Pakistan), procesy rozliczeń z przeszłością i pojednania (na przykładzie Rwandy, Peru i Niemiec), wykorzystanie pamięci do celów politycznych (na Ukrainie, w Egipcie), pamięć mniejszości (Tatarów krymskich, Romów, starowierców), pamięć o wielokulturowości miast (Białystok, Lublin).
Konferencja „Regiony pamięci. Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie porównawczej” to jeden z głównych elementów projektu „Genealogie pamięci” realizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność.
„Głównym celem projektu jest konsolidacja środowiska badaczy zajmujących się problematyką pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej, promocja w Europie i poza nią ich dorobku, który nie ukazuje się w literaturze anglojęzycznej lub niemieckojęzycznej oraz włączenie się do debaty o europejskiej pamięci” - powiedziała dr Małgorzata Pakier.
Organizatorami konferencji „Regiony pamięci. Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie porównawczej” są Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Freie Universität Berlin. (PAP)
tst/ ls/