Degustacja potraw z czasu okupacji niemieckiej, edukacyjne spacery po dawnym getcie krakowskim oraz śladami Oskara Schindlera, a także III Bieg Pamięci znalazły się w programie tegorocznej, trzydniowej akcji „Pamiętaj z nami” organizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
„Ślady przeszłości spotykamy niemal na każdym kroku. Chcemy opowiedzieć o okupacji w sposób bliski wielu różnym grupom odbiorców” - powiedziała PAP koordynatorka projektu Marta Śmietana.
W czwartek i piątek uczestnicy międzynarodowej konferencji „Miejsce po – miejsce bez” będą dyskutowali o utracie w Polsce w wyniku wojny społeczności: żydowskiej, niemieckiej, ukraińskiej, o śladach ich obecności, o przemilczaniu tego, co było i próbach przywracania pamięci, a także o turystyce w miejsca naznaczone śmiercią.
„W niemal każdym z nas jest potrzeba rozmowy na tematy na pozór historyczne, które jednak z jakiegoś powodu wydają się bliskie. Konferencja stanie się okazją do dialogu o tęsknocie i poczuciu braku, który nie mija, mimo upływającego czasu” – podkreśliła Marta Śmietana.
W sobotę muzealnicy zapraszają do trzech oddziałów Trasy Pamięci opowiadających o wojennej przeszłości Krakowa: do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, Apteki pod Orłem i na ul. Pomorską, gdzie mieściła się siedziba gestapo. Tego dnia wstęp będzie darmowy, zaplanowano także oprowadzanie po wystawach stałych.
„W niemal każdym z nas jest potrzeba rozmowy na tematy na pozór historyczne, które jednak z jakiegoś powodu wydają się bliskie. Konferencja stanie się okazją do dialogu o tęsknocie i poczuciu braku, który nie mija, mimo upływającego czasu” – podkreśliła koordynatorka projektu Marta Śmietana.
Realia życia codziennego w okupowanym mieście będzie można poczuć próbując w Aptece Pod Orłem potraw, przyrządzonych według oryginalnych receptur z czasów II wojny światowej. Będą babki z ziemniaczanych obierek, tort z fasoli, konfitury z marchwi oraz z buraków, ciasteczka z mąki żołędziowej oraz herbata lipowa.
W oddziale przy ul. Pomorskiej odbędzie się spotkanie z Romanem Heilem, synem komendanta Krakowskiej Chorągwi Szarych Szeregów, harcmistrza Edwarda Heila, rozstrzelanego przez Niemców w maju 1944 r.
Podczas trzech spacerów edukacyjnych będzie można usłyszeć, jak działały struktury konspiracyjne, jak wyglądało życie codzienne w getcie i kim naprawdę był niemiecki przemysłowiec, właściciel fabryki „Emalia” Oskar Schindler.
Po raz trzeci odbędzie się Bieg Pamięci . Pięciokilometrową trasę z placu Inwalidów na plac Bohaterów Getta pokona 500 biegaczy.
O g. 20. 30 w finale akcji „Pamiętaj z nami” w Fabryce Emalia Oskara Schindlera pokazany zostanie archiwalny film przedstawiający dawny obóz w Płaszowie. Nakręcił go ukrytą kamerą żołnierz AK Tadeusz Franiszyn. Do tego obrazu zespół „Projekt O” skomponował muzykę, która w sobotę zabrzmi na żywo.
W dotychczasowych edycjach „Pamiętaj z nami” co roku uczestniczyło od 3 do 4 tys. osób.(PAP)
wos/