31.08.2010. Kielce (PAP) - Egzemplarz "Pamiętnika" Dawida Rubinowicza - dzienników żydowskiego chłopca pisanych w czasie okupacji hitlerowskiej - otrzymają 1 września świętokrzyscy gimnazjaliści. Pisane w czasie hitlerowskiej okupacji dzienniki Rubinowicza odnaleziono po wojnie w podkieleckim Bodzentynie. Zapiski zostały opublikowane w wielu krajach świata. W Polsce po raz pierwszy wydano je w 1960 roku.
Nowe wydanie, poza dziennikami Rubinowicza, zawiera także część publikacji pt. "Reszta nie jest milczeniem" Jerzego Janickiego i Bronisława Wiernika - reporterów, którzy po odnalezieniu dzienników odwiedzili miejsca związane z życiem Dawida i spisali wspomnienia ludzi związanych z jego dzieciństwem. W książce znalazło się także studium napisane przez szwedzką dziennikarkę Ewę Wymark na podstawie świadectw osób mieszkających w Bodzentynie w latach 1939-1942.
46 tys. egzemplarzy wydawnictwa zostanie bezpłatnie przekazanych uczniom dzięki inicjatywie marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa i Kuratorium Oświaty w Kielcach. Świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł powiedziała na konferencji prasowej, że inicjatywa będzie zwieńczeniem prowadzonego w ubiegłym roku szkolnym programu popularyzowania historii najnowszej - więcej zajęć w szkołach poświęcono m.in. II wojnie światowej.
"Myślę, że pamiętnik (...) spowoduje, iż młodzież być może bardziej refleksyjnie spojrzy na swoje codzienne życie, na zachowania wobec kolegów, na kształtowanie przyszłości. A jednocześnie będzie to materiał dla nauczycieli do pracy wychowawczej i dydaktycznej" - zaznaczyła kurator.
Publikację wydało Towarzystwo Dawida Rubinowicza z Bodzentyna, przy wsparciu finansowym Fundacji Shalom. Nowe wydanie "Pamiętnika" zostanie zaprezentowane w sobotę, podczas bodzentyńskiego Dnia Dawida Rubinowicza.
Organizowaną od 2008 roku imprezę rozpocznie uroczystość odsłonięcia na cmentarzu żydowskim pomnika poświęconego rodzinie urodzonego w Bodzentynie, a mieszkającego w Szwecji Żyda, Maxa Szafira.
Zaplanowano także spotkania: z córką Kazimierza i Marii Zygadlewiczów, którzy w roku 1983 otrzymali medal Sprawiedliwy pośród Narodów Świata, oraz ze szwedzką dziennikarką, autorką pracy o bodzentyńskich Żydach, Ewą Wymark.
Imprezę zakończy widowisko teatralne "Trzy Kultury", prezentujące słowem i muzyką dzieje współistnienia przed laty w okolicach miasteczka przedstawicieli trzech społeczności: Polaków, Żydów i Cyganów. Spektakl przygotowali artyści Studia Teatralno-Muzycznego Doroty Anyż z Kielc oraz gimanzjalisci z Bodzentyna.
Dzień Dawida Rubinowicza poprzedzi dwudniowa międzynarodowa konferencja dla nauczycieli "Jak uczyć o holokauście", z udziałem polskich i szwedzkich wykładowców.
Dawid Rubinowicz (1927-1942) - to syn mleczarza z podkieleckiego Krajna, autor pamiętników opisujących prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej, zamordowany w wieku 15 lat przez Niemców. Podczas okupacji hitlerowskiej rodzina Dawida została przesiedlona do getta w Bodzentynie, a stamtąd we wrześniu 1942 pognano ich na stację kolejową w Suchedniowie, skąd zostali wywiezieni do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. (PAP)
ban/ hes/ mow/