Polska po 1989 roku

05.04.2019

A. Papierz: w czwartek wygasły stosunki pracy w MSZ z osobami współpracującymi z komunistyczną bezpieką

W czwartek wygasły stosunki pracy w MSZ z osobami pracującymi lub współpracującymi z komunistyczną bezpieką – poinformował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz. 30 lat po Okrągłym Stole symbolicznie i faktycznie sprawiedliwości stało się zadość – ocenił.

Wygaśnięcie stosunków pracy w MSZ to wynik nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990, którą 31 grudnia 2018 r. podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowela zakłada m.in., że w MSZ nie będą mogły być zatrudnione osoby, które między 22 lipca 1944 r., a 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów.

Celem nowych regulacji jest - jak wskazywali wnioskodawcy, grupa posłów PiS - rozciągnięcie obowiązku lustracyjnego na "wszystkie kategorie pracowników zatrudnionych w MSZ, polskich placówkach zagranicznych, a także w jednostkach nadzorowanych przez MSZ".

Wiceszef MSZ poinformował na Twitterze, że w czwartek "wygasły stosunki pracy w MSZ z osobami pracującymi lub współpracującymi z komunistyczną bezpieką". "30 lat po Okrągłym Stole symbolicznie i faktycznie sprawiedliwości stało się zadość. Recepta sukcesu: wola polityczna plus konsekwencja" - napisał Papierz.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL