Papież Franciszek otrzymał w Watykanie z rąk kard. Stanisława Dziwisza medal 75-lecia misji Jana Karskiego. Odznaczenie przyznawane jest osobom żywiącym szacunek dla kuriera polskiego podziemia. O jego wręczeniu poinformował w czwartek bp Tadeusz Pieronek.
"Medal jest wyrazem szacunku i podziękowania tym, którzy Jana Karskiego noszą w sercu i umyśle, starając się także uczynić coś dla jego pamięci. Składamy im pokłon" – uważa reprezentantka rodziny Jana Karskiego dr Wiesława Kozielewska-Trzaska.
Autorem projektu medalu jest artysta-plastyk Janusz Kapusta, natomiast wykonał go polski medalier Wiesław Kulej. Emisja odznaczania liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy.
Do tej pory medalem uhonorowali zostali prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, prezydent Izraela Reuwen Riwlin oraz Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres; kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz; biskup Tadeusz Pieronek, ksiądz Ibrahim Al-Sabbagh z Allepo. Obdarowana został nim także Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie - świątynia, z którą przed wojną i podczas okupacji Karski był blisko związany.
Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej będąc kurierem Polskiego Państwa Podziemnego, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów dokonywanej przez Niemców na terenach okupowanej Polski.
Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r.
Marek Sławiński (PAP)
masl/aszw/