Polska po 1989 roku

19.10.2017

Park Pojednania Narodów powstanie w Oświęcimiu

Park Pojednania Narodów powstanie do końca przyszłego roku w Oświęcimiu, w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, na terenie położonym jednak po drugiej stronie przepływającej tam rzeki Soły – podała w czwartek rzecznik magistra Katarzyna Kwiecień.

„Miasto pozyskało na ten cel z funduszy UE 2,25 mln zł. Ogłosiliśmy już przetarg na zagospodarowanie terenu” – powiedziała Kwiecień.

Park będzie położony vis a vis byłego niemieckiego obozu, na przeciwległym brzegu rzeki Soły, która oddzieli go od bezpośredniego otoczenia Miejsca Pamięci Auschwitz. Zajmie powierzchnię 14 ha. „Powstaną tam nowe ścieżki spacerowe i miejsca dla spotkań mieszkańców oraz turystów. (…) Można tam będzie organizować wydarzenia o różnym charakterze, m.in. festiwale ze sceną umiejscowioną w rejonie ul. Kamieniec” – powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Samorządowiec wyjaśnił, że ścieżki poprowadzone będą tak, by dostosować ich przebieg do ukształtowania terenu i istniejących już tras pieszo-rowerowych wokół terenu, który zajmie park. „Na obrzeżach znajdą się trzy place spotkań, w tym plac wejściowy, przy którym wyznaczono miejsce pod lokalizację większej sceny bądź campingu” – powiedział prezydent.

W okolicy wybudowane zostaną toalety i wyremontowany istniejący parking. Przebudowana zostanie też napowietrzna linia energetyczna i powstanie nowe oświetlenie.

Park jest częścią projektu tzw. Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań, którego realizacja ma sprawić, że miastem bardziej zainteresują się turyści, których ok. 2 mln każdego roku odwiedza położone na peryferiach Muzeum Auschwitz. Zakłada zagospodarowanie w nieodległej przyszłości kilku miejsc, by powstał swoisty pomost między byłym niemieckim obozem, a współczesnym miastem z jego bogatą, ponad 800-letnią historią. Obejmuje on m.in. budowę mostu na Sole, którym z Parku Pojednania Narodów będzie można przejść do Miejsca Pamięci. Przewiduje także utworzenie parku na osiedlu Chemików. (PAP)

autor: Marek Szafrański

edytor: Paweł Tomczyk

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL