15.08.2010. Warszawa (PAP) - Prezes PSL wicepremier Waldemar Pawlak uczestniczył w niedzielę, w 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej w Apelu Poległych przy pomniku Wincentego Witosa w Radzyminie. Szef ludowców weźmie udział również w uroczystej mszy. św. i Apelu Poległych na radzymińskim Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku.
Szef PSL zaznaczył, że "każde pokolenie ma swoje wyzwania". "Ważne, żeby je odczytać, ale ważne też, żeby z pomysłem tworzyć lepszą przyszłość" - dodał Pawlak.
Jak ocenił, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku "Witos, Piłsudski, Daszyński, Dmowski, Korfanty - każdy na swój sposób budowali mocną Polskę". "Gdy przyszło zagrożenie, gdy przyszło śmiertelne niebezpieczeństwo, potrafili się razem zmobilizować i obronili Polskę" - zaznaczył. Jak dodał, politycy ci dokonali tego "mobilizując robotników, chłopów, studentów". Pawlak ocenił, że "wygrana bitwa warszawska pokazuje, że w najtrudniejszych momentach można wygrać, jeżeli się działa razem, jeden z drugim, solidarnie".
Zdaniem Pawlaka bardzo ważne jest, abyśmy dzisiaj potrafili do tego nawiązać, "aby w naszych czasach, w każdym miejscu znaleźć dobre sposoby na tworzenie lepszej przyszłości".
Szef ludowców dodał, że na uroczystości zebrało się wiele osób, które "w bardzo prosty, praktyczny sposób tworzą praktyczny patriotyzm". Pawlak ocenił, że przejawem takiego właśnie praktycznego patriotyzmu, była prowadzona przez strażaków akcja pomocy powodzianom.
Pawlak weźmie następnie udział w uroczystej mszy. św. koncelebrowanej przez metropolitę warszawskiego abp. Kazimierza Nycza, a także Apelu Poległych na radzymińskim Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku.
Bitwa warszawska odbyła się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku. Rozpoczęła się walką o przedpole stolicy, m.in. właśnie o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie polscy żołnierze, za cenę wielkich strat, utrzymali Radzymin i inne miejscowości.
Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymaniu rozprzestrzenienia się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.(PAP)
mzk/ tlom/ jra/