Polska po 1989 roku

05.07.2018

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z młodzieżą polonijną – laureatami konkursu „Mistrz Ortografii”

Spotkanie pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy z laureatami V edycji konkursu „Mistrz Ortografii”, którego organizatorem jest Związek Polaków na Białorusi. Źródło: Kancelaria Prezydenta RP Spotkanie pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy z laureatami V edycji konkursu „Mistrz Ortografii”, którego organizatorem jest Związek Polaków na Białorusi. Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Agata Kornhauser-Duda spotkała się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z laureatami V edycji konkursu „Mistrz Ortografii” organizowanego przez Związek Polaków na Białorusi. Podkreśliła, że konkurs pokazuje „niezwykłe zaangażowanie nauczycieli i młodzieży w pielęgnowanie polskiej mowy”.

Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, w tym roku w konkursie uczestniczyło 150 młodych ludzi uczących się języka polskiego w Grodnie, Wołkowysku, Brześciu, Mohylewie, Baranowiczach, Lidzie i Brasławiu.

"Jest to bardzo cenna i potrzebna inicjatywa, ponieważ pokazuje niezwykłe zaangażowanie nauczycieli i młodzieży w pielęgnowanie polskiej mowy, co mnie, jako małżonkę prezydenta, ale przede wszystkim, jako wieloletniego pedagoga ogromnie cieszy" - mówiła cytowana w komunikacie Kancelarii Prezydenta pierwsza dama, dziękując za realizację i ideę konkursu. "Uważam, że inspiruje ona młodych ludzi do zdobywania umiejętności poprawnego posługiwania się językiem polskim, co nie jest łatwym zadaniem, zważywszy na trudną wymowę, skomplikowaną gramatykę i ortografię" - dodała. Małżonka prezydenta zwróciła uwagę na fakt, że język polski uznawany jest za jeden z najtrudniejszych na świecie. "Tym większy jest wasz sukces" - powiedziała, zwracając się do laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Agata Kornhauser-Duda pogratulowała wyniku, także w imieniu prezydenta oraz życzyła dzieciom i młodzieży, by zdobyte umiejętności okazały się przydatne na dalszym etapie edukacji, "być może na wyższych uczelniach w Polsce", do czego zachęcała. Pierwsza dama zwróciła uwagę na rosnącą w każdym roku liczbę uczestników konkursu. Wyraziła też uznanie dla nauczycieli za pełną zaangażowania i poświęcenia, często społeczną, pracę na rzecz "krzewienia polskości, nauczania polskiego języka i historii, promowania polskiej kultury, ale przede wszystkim wychowywania młodego pokolenia, urodzonego poza granicami Polski, w duchu patriotyzmu i kształtowania tożsamości narodowej".

Konkurs "Mistrz Ortografii" organizowany jest od 2013 roku przez Związek Polaków na Białorusi we współpracy z Podlaskim Oddziałem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym w Siedlcach. Inicjatywę wspiera Konsulat Generalny RP w Grodnie i Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Nieuznawany przez władze Białorusi Związek Polaków na Białorusi został założony we wrześniu 1988 roku. Jest największą organizacją polskiej mniejszości na terenie Białorusi zrzeszającą ponad 10 tys. członków. Głównym zadaniem organizacji jest działalność kulturalno-oświatowa, dbanie o język polski i polską kulturę oraz ochrona Miejsc Polskiej Pamięci Narodowej i Dziedzictwa.(PAP)

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

edytor: Paweł Krajewski

dsr/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL